Sowieci a polskie podziemie. Walka o kształt Rzeczypospolitej

Władze Związku Radzieckiego, poprzez działalność NKWD, pomagały komunistycznym władzom Polski w walce z podziemiem niepodległościowym. W audycji 7 Dni: Wschód o tym, jak wyglądała walka o kształt Rzeczypospolitej po, a także w trakcie, II wojny światowej, mówili prof. Grzegorz Motyka z Polskiej Akademii Nauk i Łukasz Adamski z Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia.

– Z badań prowadzonych przez historyków jeszcze w latach 90. XX wieku wynika, że w 1944 roku sformowano specjalną, 64., dywizję do walki z polskim podziemiem. Ta formacja pozostawała nad Wisłą aż do początku 1947 roku – wskazywał na naszej antenie prof. Grzegorz Motyka, zauważając przy tym, że nie była to jedyna jednostka sowietów, zwalczająca podziemie niepodległościowe.

– Tych dywizji w 1945 roku na terenie Polski było co najmniej kilka. To była 57., 58., 59., 62. czy 63. dywizja – podkreślał ekspert. – 64. dywizja była o tyle charakterystyczna, że już w planie zadań, w momencie tworzenia, zaznaczono, że głównym zadaniem grupy będzie walka z podziemiem. Tymczasem, dla pozostałych jednostek było to tylko jedno z pól aktywności – tłumaczył prof. Grzegorz Motyka.

Łukasz Adamski z kolei mówił o realiach prawnych, w jakich ścierały się siły niepodległościowe z komunistami. Jak podkreślał gość PR24, w 1945 roku sytuacja prawno-międzynarodowa Kresów Wschodnich była inna niż jeszcze w 1940 czy 1941 roku.  

Więcej w całej rozmowie, a także książce "Sowieci a polskie podziemie 1943-1946. Wybrane aspekty stalinowskiej polityki represji", autorstwa m.in. prof. Grzegorza Motyki i Łukasza Adamskiego.

Gospodarzem audycji 7 Dni: Wschód był Piotr Pogorzelski.

Źródło: www.polskieradio.pl/

Ta witryna używa plików cookie. Więcej informacji o używanych plikach cookie można znaleźć tutaj. Tak, akceptuję Nie, chcę dowiedzieć się więcej