Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia zamierza wydać cztery tomy dokumentów na temat polskiej operacji NKWD

Zastępca dyrektora Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia Łukasz Adamski mówił o projekcie badawczym realizowanym przez historyków polskich, rosyjskich, ukraińskich i białoruskich, mającego na celu "szerokie udokumentowanie istotnych aspektów operacji polskiej NKWD". "Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia zamierza wydać cztery tomy dokumentów na temat polskiej operacji NKWD. Będą one poświęcone temu jak przebiegała operacja polska na terenie Republiki Sowieckiej, a także na terenach sowieckiej Białorusi i Ukrainy. (...) Z tych czterech tomów zrobimy wybór najcenniejszych dokumentów i przetłumaczymy je na angielski" - poinformował Adamski.

Na koniec września w Warszawie zaplanowano międzynarodową konferencję naukową poświęconą "operacji polskiej" NKWD. Ma w niej wziąć udział prezydent Andrzej Duda. Szarek poinformował również, że na Trakcie Królewskim w Krakowie zostanie wkrótce odsłonięta tablica pamiątkowa poświęcona "operacji polskiej".

Upowszechnianiu informacji o tzw. operacji polskiej NKWD z lat 30. ma służyć nowy, uruchomiony w czwartek, portal edukacyjny www.operacja-polska.pl, który IPN przygotował wspólnie z Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia. Dzięki niemu poznać można nie tylko podstawowe informacje o zbrodni popełnionej na Polakach, ale również relacje świadków, filmy, fotografie, bazę ofiar i miejsca pamięci. Są tam też informacje o przebiegu śledztwa IPN ws. tej zbrodni.

Źródło: http://dzieje.pl/

Ta witryna używa plików cookie. Więcej informacji o używanych plikach cookie można znaleźć tutaj. Tak, akceptuję Nie, chcę dowiedzieć się więcej