Sankcje wobec Rosji są skuteczne i budzą obawy

Eksperci spodziewają się, że przy okazji ogłoszenia nowych sankcji przez USA, Biały Dom opublikuje też dwa raporty o antyrosyjskiej wymowie. Czy w kontekście zbliżających się wyborów prezydenckich w Rosji, jest to próba wpłynięcia na wewnętrzne sprawy tego kraju? Gośćmi audycji 7 Dni Wschód byli: Łukasz Adamski, zastępca dyrektora Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia oraz Maciej Zaniewicz z portalu eastbook.pl.

W Moskwie z obawą oczekuje się nowego pakietu amerykańskich sankcji obejmujących środowisko biznesowe związane z Kremlem. Zdaniem ekspertów takie retorsje są odpowiedzią na ingerencję Rosji w proces wyborczy w USA. Doprowadziło to do sytuacji, kiedy amerykańscy politycy dostrzegli ogromne zagrożenie z tej strony. - Zarówno republikanie, jak i demokraci uznali, że jest to niebezpieczne dla wszystkich wartości amerykańskiego systemu politycznego i zradykalizowali swoje stanowiska – powiedział Łukasz Adamski.

Jak przypomniał politolog, Donald Trump od początku swojej prezydentury był posądzany o to, że w jakimś stopniu kontaktował się z rosyjskimi władzami, co zawęża jego pole manewru w tej sprawie. – Prezydent USA musi się uwiarygadniać i jeśli nawet by chciał, to nie ma obecnie możliwości przeciwdziałać sankcjom nakładanym przez Kongres – tłumaczył Adamski. - Sytuacja idzie w dobrym kierunku, a obawy Rosji o kolejne sankcje są dodatkowym potwierdzeniem, że to słuszne rozwiązanie – dodał gość audycji.

Zdaniem Macieja Zaniewicza, sankcje są skuteczne i budzą obawy, chociaż Federacja Rosyjska chce je przedstawić jako wymierzone przeciwko społeczeństwo, w rzeczywistości jednak wymierzone one są w bezpośrednie otoczenie Putina. - Rozszerzenie listy oligarchów objętych amerykańskimi sankcjami było konieczne, ponieważ wielu przedstawicieli rosyjskiej elity poradziło sobie z dotychczasowymi – powiedział gość audycji i dodał, że sankcje mogą wpłynąć nie tyle na wybory co na stabilność systemu i pozycję w nim Władimira Putina.

Zapraszamy do wysłuchania audycji: www.polskieradio.pl/

Gospodarzem audycji był Bogumił Husejnow.
Polskie Radio 24/km
7 dni: Wschód w Polskie Radio 24 - wszystkie audycje

Ta witryna używa plików cookie. Więcej informacji o używanych plikach cookie można znaleźć tutaj. Tak, akceptuję Nie, chcę dowiedzieć się więcej