V Mistrzostwa Strefy Małego Ruchu Granicznego w Piłce Nożnej Chłopców i Dziewcząt

W przededniu najważniejszego piłkarskiego wydarzenia sezonu – Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej we Francji – w Lidzbarku Warmińskim spotkały się w rywalizacji o swoje trofeum młodzi Polacy z północno-wschodniej Polski i Rosjanie z obwodu kaliningradzkiego.

Już po raz piąty do rywalizacji o mistrzostwo Strefy Małego Ruchu Granicznego przystąpiły piłkarskie drużyny dziewczynek i chłopców z województw pomorskiego, warmińsko-mazurskiego oraz z obwodu kaliningradzkiego. Mistrzostwa odbyły się tym razem w Lidzbarku Warmińskim w dniach 18-20 maja.

 Inspirowanie dzieci do nawiązywania nowych kontaktów, upowszechnianie pozytywnych postaw wobec rówieśników z innych krajów, ale przede wszystkim sport i zdrowa rywalizacja to filary Mistrzostw Strefy Małego Ruchu Granicznego. Cieszy fakt, że już po raz piąty dialog między Polakami i Rosjanami zostanie oparty na otwartości i wspaniałej zabawie – mówi dyrektor Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia Ernest Wyciszkiewicz. 

Turniej został zorganizowany przez Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia we współpracy z Miastem Lidzbark Warmiński oraz kompleksem hotelowym „Termy Warmińskie”. W Mistrzostwach rywalizowało 16 drużyn i blisko 200 dzieci z Polski i Rosji. Zawody odbywały się w dwóch kategoriach wiekowych: U-12 i U-14, z podziałem na grupy dziewczynek i chłopców. Polskę reprezentowały po cztery drużyny z województw pomorskiego oraz warmińsko-mazurskiego, a Rosję osiem drużyn z obwodu kaliningradzkiego.  W przypadku drużyn polskich głównym kryterium ich udziału były wyniki ubiegłorocznego Turnieju Orlika na szczeblu wojewódzkim.

Impreza rozpoczęła się ceremonią Otwarcia z udziałem Dyrektora CPRDiP Ernesta Wyciszkiewicza, Burmistrza Lidzbarka Warmińskiego Jacka Wiśniowskiego, Konsula Generalnego RP w Kaliningradzie Mariusza Nosala oraz attaché Konsulatu Generalnego FR w Gdańsku Luki Jezierskiego.  Tuż po ceremonii Otwarcia odbyły się „mecze przyjaźni”, w których naprzeciw siebie stawały drużyny stworzone poprzez połączenie jednej polskiej z jedną rosyjską drużyną. Właśnie na potrzeby tych meczów wszystkie drużyny otrzymały od organizatorów specjalne okolicznościowe komplety strojów piłkarskich. Cześć drużyn występowała w nich również w meczach regularnego turnieju.

Warto zauważyć, że sportowa rywalizacja, walka o zwycięstwo, stały na bardzo wysokim poziomie i toczyły się w duchu fair play. Większość meczów była bardzo emocjonująca, obfitowała w piękne gole, ofiarne interwencje bramkarskie i duże umiejętności piłkarskie młodych zawodniczek i zawodników. Oprócz rywalizacji na miejskim stadionie organizatorzy zapewnili młodym uczestnikom turnieju szereg innych atrakcji, w tym zwiedzanie jednego z najpiękniejszych gotyckich zamków w Polsce, zamku biskupów warmińskich w Lidzbarku oraz pobyt w dopiero co otwartym, imponującym swą wielkością kompleksie basenowym Termy Warmińskie.  Te trzy dni wspólnego pobytu, sportowej rywalizacji, ale i wypoczynku, sprzyjały prawdziwej integracji polskiej młodzieży z ich rosyjskimi rówieśnikami. Młodzi ludzie z obu krajów zobaczyli, że bez względu na pewne różnice, znacznie więcej ich łączy niż dzieli z sąsiadami. 

Rezultaty Mistrzostw:

Dziewczynki młodsze (U-12)

 1. Eneria Olimpico Malbork 
 2. UKS Perły Olsztynek
 3. Lokomotiw Kaliningrad
 4. Młodzieżowe Centrum Farward Kaliningrad

Najlepsza strzelczyni - Julia Jędrzejewska - Eneria Olimpico Malbork   

Chłopcy młodsi  (U-12)

 1. FK Bałtika Kaliningrad
 2. Szkoła Sportowa nr 5 Kaliningrad
 3. Szkoła Podstawowa nr 4 w Słupsku
 4. Polonia Lidzbark Warmiński 2  

Najlepszy Strzelec - Rusłan Askirow - Szkoła Sportowa nr 5 Kaliningrad

Dziewczynki starsze  (U-14)

 1. Gimnazjum nr 2 Ostróda
 2. Sparta Sycewice
 3. Młodzieżowe Centrum Farward Kaliningrad
 4. Bałtjunija Kaliningrad

Najlepsza strzelczyni - Emma Ralkowa - Młodzieżowe Centrum Farward Kaliningrad

Chłopcy starsi  (U-14)

 1. FK Bałtika Kaliningrad
 2. Polonia Lidzbark Warmiński 1   (Польша)
 3. Szkoła Sportowa nr 5 Kaliningrad
 4. Gimnazjum im. Zjednoczonej Europy w Subkowach

Najlepszy Strzelec - Stanisław Bernst - FK Bałtika Kaliningrad 

Ta witryna używa plików cookie. Więcej informacji o używanych plikach cookie można znaleźć tutaj. Tak, akceptuję Nie, chcę dowiedzieć się więcej