Koncert pieśni Jacka Kazmarskiego "Wykopaliska" w wykonaniu aktorów moskiewskiego Teatrium na Sierpuchowce w Warszawie.

Prosto z Moskwy - wyjątkowy koncert pieśni Jacka Kaczmarskiego. Rosyjskie tłumaczenia! Nowe aranżacje! Mistrzowskie interpretacje!

Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia we współpracy z Fundacją im. Jacka Kaczmarskiego zorganizowało wyjątkowe wydarzenie artystyczne – koncert pieśni Jacka Kaczmarskiego w wykonaniu znakomitych artystów Teatrium na Sierpuchowce w Moskwie. Na program koncertu składają się przetłumaczone na język rosyjski przede wszystkim te utwory Jacka Kaczmarskiego, które są związane z Rosją. Kto choćby pobieżnie zna twórczość Kaczmarskiego, z pewnością zwróci uwagę na fakt, że Rosja zajmowała w niej ważne miejsce. Czerpał inspiracje z rosyjskiej kultury – filmów Tarkowskiego („Rublow”, „Stalker”), dzieł literackich („Obłomow, Stolz i ja” wg Gonczarowa), obrazów  („Encore, jeszcze raz” wg Fiedotowa), a także historii („Sen Katarzyny II”, „Lekcja historii klasycznej”, „Wigilia na Syberii”) i historycznych biografii („Samobójstwo Jesienina”, „Zmartwychwstanie Mandelsztama”, „Pożegnanie Okudżawy”, „Epitafium dla Włodzimierza Wysockiego”). Do twórczości Wysockiego odwoływał się zresztą wielokrotnie, poczynając od „Obławy”, którą napisał w wieku 17 lat pod wrażeniem, jakie zrobiło na nim „Polowanie na wilki” w wykonaniu rosyjskiego barda na zamkniętym domowym koncercie w Warszawie w 1974 roku. 

Koncert "Wykopaliska" miał swoją rosyjską premierę  25 i 26 października 2018 roku w Moskwie (więcej o koncercie tutaj), a nagrany wówczas materiał wydany został na płycie CD wraz z tomikiem rosyjskich przekładów wierszy poety.

fot. Marek Gorczyński

Этот веб-сайт использует cookies. для получения более подробной информации пройдите по ссылке. Да, я согласен/согласна Нет, хочу узнать больше