Czy wiemy już wszystko o autorze Mistrza i Małgorzaty? Czy w jego biografii są jeszcze jakieś białe plamy, a jeśli tak, to czego dotyczą i co jest ich powodem? MCK, Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia i Wydawnictwo Sedno zapraszają na spotkanie z Mariettą Czudakową, wybitną rosyjską literaturoznawczynią, krytyczką literacką i pisarką, autorką wydanej właśnie po polsku biografii Michaiła Bułhakowa. Partnerem wydarzenia jest Kraków Miasto Literatury UNESCO. 


Powieść Michaiła Bułhakowa Mistrz i Małgorzata, uznana za jedno z najwybitniejszych dzieł literackich XX wieku, fascynuje kolejne pokolenia czytelników. Równie niezwykłe są losy jej autora, badaniem których od lat zajmuje się profesor Marietta Czudakowa. Rezultatem jej wieloletniej pracy, polegającej zarówno na analizowaniu dokumentów archiwalnych, jak i zbieraniu świadectwa od osób współczesnych pisarzowi, była pierwsza naukowa biografia Bułhakowa, która ukazała się w ZSRR w 1988 roku, a w tej chwili po raz pierwszy trafia do rąk polskich czytelników staraniem Wydawnictwa Sedno i Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia w tłumaczeniu Margarity Bartosik.

„Marietta Czudakowa opowiada o rodzinie bohatera, jego dzieciństwie, studiach medycznych, pracy lekarza, której początek przypadł na lata I wojny światowej, a następnie na czas rewolucji w Rosji. Pokazuje drogę twórczą od pierwszych prób dziennikarskich i pisarskich po pracę w teatrze i dla teatru oraz otoczoną legendą pracę nad dziełem, które przyniosło mu pośmiertną sławę w Rosji i na świecie – powieścią Mistrz i Małgorzata, opublikowaną bez cięć cenzury dopiero po upadku Związku Radzieckiego. Była wielokrotnie ekranizowana i adaptowana dla teatru, w Polsce doczekała się kilku tłumaczeń” – czytamy w zapowiedzi polskiego wydania książki.

Marietta Czudakowa, literaturoznawczyni, krytyczka literacka, pisarka, autorka ponad 200 prac naukowych i artykułów na temat historii literatury XX wieku, historii filologii i krytyki literackiej. Zainteresowania badawcze: historia rosyjskiej literatury czasów sowieckich (przede wszystkim twórczość Bułhakowa, Zoszczenki, Zamiatina), historia filologii rosyjskiej, archiwoznawstwo oraz tekstologia. Jest autorką pierwszej naukowej biografii Michaiła Bułhakowa i przewodniczącą Fundacji Bułhakowa.

data: 12 listopada 2019 (wtorek) godz. 18:00
miejsce: Międzynarodowe Centrum Kultury, Rynek Główny 25, Kraków
języki: polski i rosyjski (zapewniamy tłumaczenie symultaniczne)


Wydarzenie odbywa się w ramach cyklu Dialog polsko-rosyjski w Międzynarodowym Centrum Kultury, organizowanego od lat przez MCK wspólnie z Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia.

Этот веб-сайт использует cookies. для получения более подробной информации пройдите по ссылке. Да, я согласен/согласна Нет, хочу узнать больше