„Czystka pamięci”. Film o Stowarzyszeniu „Memoriał”
Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia, Stowarzyszenie „Memoriał” i Stowarzyszenie „Za wolną Rosję” zapraszają na pokaz filmu dokumentalnego „Czystka pamięci”. Film o Stowarzyszeniu „Memoriał” został zrealizowany przez niezależną rosyjską stację telewizyjną Dożd, która podobnie jak „Memoriał” uznawana jest za „zagranicznego agenta”. Po pokazie zapraszamy na dyskusję, w której udział wezmą: Aleksandra Poliwanowa i Denis Szedow ze Stowarzyszenia „Memoriał”, Danuta Przywara z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, Ernest Wyciszkiewicz z Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia. Rozmowę poprowadzi Maria Domańska z Ośrodka Studiów Wschodnich.
Stowarzyszenie „Memoriał” to najstarsza organizacja broniąca praw człowieka w Rosji. W związku ze swoją działalnością – sprzeczną z polityką historyczną Kremla – była wielokrotnie karana grzywnami, nękana, aż w grudniu 2021 roku zlikwidowana wyrokiem Sądu Najwyższego Federacji Rosyjskiej. Jaka jest przyszłość „Memoriału”? Czy członkowie Stowarzyszenia będą szukać nowych form działalności? I jak wysoko należy ocenić ryzyko dalszych prześladowań jego aktywistów?
Dziennikarze telewizji Dożd rozmawiali z tymi, którzy stali u źródeł powstania „Memoriału” na kilka lat przed rozpadem ZSRR – m.in. z Lwem Ponomariowem, Jeleną Żemkową i Iriną Szczerbakową, pojawiają się też archiwalne wypowiedzi Arsenija Roginskiego (zm. 2017) i Andrieja Sacharowa (zm. 1989). Krótkie wprowadzenie do filmu wygłosi Dmitrij Muratow, redaktor naczelny „Nowoj Gaziety” i laureat pokojowej Nagrody Nobla w 2021.
offline
- kiedy: 15 lutego 2022 (wtorek)
- 18:00-19:00 – pokaz filmu „Czystka pamięci” w reżyserii Konstantina Goldenzweiga (rok produkcji 2021)
- 19:00-20:30 – dyskusja
- gdzie: sala nr 3 na parterze w Kinotece w Pałacu Kultury i Nauki, Plac Defilad 1, Warszawa
- RSVP: do 14 lutego http://form.cprdip.pl/to/spotkanie, wstęp wolny po wypełnieniu formularza
- języki: polski i rosyjski – film zostanie wyświetlony w języku rosyjskim z napisami w języku polskim, w trakcie debaty zapewniamy tłumaczenie symultaniczne
online
Uczestnicy debaty:
Aleksandra Poliwanowa – od 2012 kuratorka programów kulturalnych Stowarzyszenia Memoriał. Prowadząca projekt „Moskwa. Topografia Terroru” oraz program „Memoriał dla uczniów”. Studiowała literaturę skandynawską i rosyjską, historię i psychologię społeczną w Rosji, Szwecji i USA. Tłumaczyła z języka szwedzkiego i angielskiego, pracowała jako kierowniczka programów kulturalnych w Ambasadzie Szwecji w Moskwie. Redaktorka literatury skandynawskiej dla dzieci i młodzieży w moskiewskich wydawnictwach. Była kuratorką programów dla dzieci różnych moskiewskich festiwali. Współautorka i reżyserka dokumentalnego projektu teatralnego „Akt drugi. Wnuki”.
Danuta Przywara – socjolożka i działaczka społeczna. W latach 1980-1981 mediatorka Komisji Interwencji i Mediacji Regionu Mazowsze NSZZ “Solidarność”. Od 1982 członkini Komitetu Helsińskiego w Polsce. W 1989 współtwórczyni, a następnie sekretarz, wiceprezeska i od 2008 do VI 2021 prezeska Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka. Obecnie Przewodnicząca Rady Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka. Specjalistka w zakresie monitoringu naruszeń praw człowieka. Odznaczona Krzyżami Kawalerskim i Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Medalem „Zasłużony dla Wymiaru Sprawiedliwości – Bene Merentibus Iustitiae”, a także nagrodą im. Jerzego Zimowskiego za bezkompromisową obronę tych, których prawa są naruszane oraz twardą obronę niezależności organizacji typu „watch dog” patrzących władzy na ręce oraz Nagrodą Rzecznika Praw Obywatelskich im. Pawła Włodkowica.
Denis Szedow – członek Centrum Obrony Praw Człowieka Stowarzyszenia Memoriał, a także prawnik i analityk w OVD-Info. Jego praca i badania naukowe koncentrują się na wolności zgromadzeń i wypowiedzi oraz innych przypadkach prześladowań o podłożu politycznym w Rosji. Autor kilku publikacji o tej tematyce. Jako prawnik chroni osoby zatrzymane podczas pokojowych zgromadzeń, odwołuje się od zakazów organizowania pokojowych zgromadzeń i bezprawnych działań policji w Rosji. Prowadzi również sprawy dotyczące wolności zgromadzeń przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka.
Ernest Wyciszkiewicz – politolog, od 2016 dyrektor Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia. W latach 2011-2016 zastępca dyrektora Centrum. Wcześniej koordynator programu ds. bezpieczeństwa energetycznego, zmian klimatu i prawa międzynarodowego w Polskim Instytucie Spraw Międzynarodowych. Absolwent stosunków międzynarodowych Uniwersytetu Łódzkiego i programu Dual Diploma Université Marc Bloch (Strasbourg) i UŁ w zakresie współczesnej translatoryki. W latach 2003-2008 sekretarz redakcji rosyjskojęzycznego kwartalnika „Jewropa”. Autor wielu opracowań analitycznych, ekspertyz i artykułów z zakresu polityki energetycznej Federacji Rosyjskiej i Unii Europejskiej, relacji Unia Europejska-Rosja, polityki zagranicznej Federacji Rosyjskiej i międzynarodowych negocjacji klimatycznych. Redaktor naczelny "Nowaja Polsza".
Maria Domańska – od maja 2015 analityczka Ośrodka Studiów Wschodnich, zajmuje się badaniem polityki wewnętrznej Rosji. Była dyplomatka, w latach 2006-2015 pracowała w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, w latach 2012-2015 kierowała Wydziałem Politycznym Ambasady RP w Moskwie. Doktor nauk humanistycznych w zakresie nauki o polityce. Współautorka z Jadwigą Rogożą raportu o rosyjskiej polityce historycznej „Naprzód, w przeszłość!”.