Konferencja prasowa poświęcona 80. rocznicy "operacji polskiej" NKWD

Osiemdziesiąt lat temu, na mocy rozkazu nr 00485 z 11 sierpnia 1937 r., wydanego przez ludowego komisarza spraw wewnętrznych ZSRS Nikołaja Jeżowa, pod zarzutem rzekomego szpiegostwa na rzecz Polski i przynależności do Polskiej Organizacji Wojskowej rozpoczęto „operację polską” NKWD. Antypolska operacja, przeprowadzona przez NKWD w latach 1937–1938 wyróżniała się skalą i okrucieństwem. Była największą z przeprowadzonych w okresie Wielkiego Terroru „operacji narodowych” –  niemal co druga zamordowana osoba była ofiarą „operacji polskiej”. Mimo tak olbrzymiej skali zbrodni „operacja polska” NKWD do dziś nie zaistniała w masowej wyobraźni. Wątek ten nie był podejmowany w literaturze, filmie, teatrze, muzyce itd. Informacja o zbrodni nie znalazła się też w programach szkolnych, a literatura naukowa przedmiotu jest, jak na rozmiar zjawiska, znikoma.

Na konferencji prasowej, w której wzięli udział dr Jarosław Szarek – prezes IPN, dr Łukasz Adamski – zastępca dyrektora Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia, Andrzej Pozorski – dyrektor Głównej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu oraz zastępca prokuratora generalnego, Jan Ruman – redaktor naczelny „Biuletynu IPN”, dr Maciej Wyrwa z Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia oraz Sergiusz Kazimierczuk z Biura Edukacji Narodowej IPN zaprezentowaliśmy dotychczasowe działania podjęte przez CPRDiP oraz IPN, które mają za zadanie przyczynić się do przywrócenia zbrodni na polskim narodzie należytego miejsca w świadomości i pamięci społecznej.

Dzięki staraniom obu instytucji powstał portal popularnonaukowy www.operacja-polska.pl, gdzie znajdziemy informacje czym była "operacja polska" NKWD, możemy się również zapoznać się z kalendarium zbrodni, a także miejscami egzekucji i pochówków ofiar operacji.

Ponadto Centrum stworzyło bazę ofiar antypolskiego terroru, www.ofiaryterroru.pl. Baza danych stanowi przede wszystkim źródło wiedzy dla żyjących członków rodzin i bliskich ofiar, a zgromadzone informacje mogą być pomocne przy prowadzeniu poszukiwań genealogicznych.

Zapraszamy serdecznie do odwiedzenia stron internetowych.

fot. Andrzej Gałązka

Ta witryna używa plików cookie. Więcej informacji o używanych plikach cookie można znaleźć tutaj. Tak, akceptuję Nie, chcę dowiedzieć się więcej