W pilotażowej edycji konkursu w 2012 r. udzielono dotacji 17 wnioskodawcom na łączną kwotę 888 000 złotych.
Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia, realizując ustawowy obowiązek inicjowania i wspierania polsko-rosyjskiej wymiany młodzieży, uruchomiło 25 stycznia 2012 r. pilotażowy konkurs na dofinansowanie przedsięwzięć w ramach programu „Polsko-Rosyjska Wymiana Młodzieży 2012”.
Polsko-Rosyjska Wymiana Młodzieży 2012 w liczbach:
- wpłynęło ogółem 75 wniosków, z których wymogi formalne spełniło 65 (cztery dotarły po terminie składania wniosków, a sześć nie spełniło kryteriów formalnych).
- łącznie aplikowano o środki w wysokości około 5 milionów złotych, a wszystkie zgłoszone projekty obejmowały wymianę blisko 2000 uczestników z Polski i Rosji.
- Komisja Konkursowa zaproponowała dofinansowanie 20 przedsięwzięć na łączną kwotę 1 030 000 złotych.
- ostatecznie dofinansowano 18 wnioskodawców na łączną sumę 900 000 złotych (poszczególnym wnioskodawcom przyznano dofinansowanie w wysokości od 12 000 do 75 000 złotych).
Podpisano umowy z 17 podmiotami (jeden zrezygnował z powodu wycofania się rosyjskiego partnera). Najliczniejszą grupę wśród zwycięskich wnioskodawców stanowiły szkoły i stowarzyszenia – po 6 podmiotów, następnie uczelnie wyższe – 4 podmioty oraz 1 fundacja. Geograficznie położenie partnerów rosyjskich przedstawia się następująco: Obwód Kaliningradzki: 5 partnerów, centralna Rosja (Moskwa, Smoleńsk, Jarosław) – 5 partnerów, Petersburg – 4 partnerów, Karelia – 1 partner, Kraj Krasnojarski – 1 partner, Obwód Archangielski – 1 partner. Realizacja wszystkich projektów nagrodzonych w Konkursie pozwoliła na wymianę 572 dzieci i młodzieży z opiekunami.
- Wszystkie projekty wymiany zostały zrealizowane w przewidzianym terminie.
Tematy przewodnie w 2012 r.:
- Europa Napoleona w oczach Polaków i Rosjan
- Polacy w Rosji, Rosjanie w Polsce – zesłańcy, odkrywcy, budowniczowie, żołnierze, twórcy, emigranci
- Europa w literaturze polskiej i rosyjskiej
- Architektura w Polsce i Rosji w drugiej połowie XIX w. – inspiracje, wpływy, oddziaływania, podobieństwa i różnice
- Transgraniczne szlaki historyczne i kulturalne w strefie małego ruchu granicznego – konkurs na projekty wspólnie opracowanych szlaków.
Wykaz uczestników „Polsko-Rosyjskiej Wymiany Młodzieży” w 2014 roku (lista polskich podmiotów, które otrzymały dofinansowanie i ich rosyjskich partnerów):
- Wyższa Szkoła Finansów i Zarządzania w Białymstoku / Moskiewski Uniwersytet im. S. Witte, Włodzimierski Instytut Biznesu,Moskiewski Instytut Energetyczny
- Powiatowy Zespół Szkół nr 3 w Sobótce/ Średnia Szkoła Ogólnokształcąca w Donskoje
- Uniwersytet Wrocławski/ Bałtycki Uniwersytet Federalny im. E. Kanta w Kaliningradzie
- Publiczne Gimnazjum nr 4 im. J. Kochanowskiego w Opolu/ Zespół Szkół nr 1441 w Moskwie
- Piastun – Fundacja na Rzecz Dzieci i Młodzieży/ Gimnazjum nr 3 w Jarosławiu
- Gimnazjum nr 5 z Oddziałami Integracyjnymi im R. Schumana w Myszkowie/ Szkoła nr 594 w Petersburgu
- Stowarzyszenie „Edukacja-Młodzież” w Pleszewie/ Rosyjski Związek Młodzieży
- Stowarzyszenie „Sztuka i Środowisko” w Olsztynie / Technikum Artystyczno-Przemysłowe w Kaliningradzie
- VI LO im. S. Czarnieckiego w Szczecinie/Szkoła nr 216 w Petersburgu
- Gimnazjum nr 50 im. Lotnictwa Polskiego w Poznaniu/ Szkoła Korpusu Kadetów w Smoleńsku
- Uniwersytet Pedagogiczny im. KEN w Krakowie/ Państwowy Uniwersytet w Pietrozawodsku
- Stowarzyszenie Genius Loci - Duch Miejsca/ Krasnojarska Regionalna Organizacja Młodzieżowa
- Projekt Tarnów/ Administracja Miasta Kotłas, Polonia Kotłasu, Kulturalno-Oświatowe Towarzystwo w Kotłasie
- Federacja Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych NOT, Rada Regionu Zachodniopomorskiego w Szczecinie/ Państwowy Uniwersytet Politechniczny w Petersburgu, Państwowy Uniwersytet Komunikacyjny w Petersburgu
- Zespół Szkół w Opalenicy/ Gimnazjum nr 40 w Kaliningradzie
- Fundacja Instytut Artes Liberales”/ Centrum Badań Społeczno-Politycznych „Russkaja Bałtika”, Bałtycki Uniwersytet Federalny im. I. Kanta w Kaliningradzie
- Stowarzyszenie Teatralna Chata/ Studio Teatralne M-art. Teatr Dożdiej
Dodatkowo w grudniu 2012 r. w Warszawie odbyły się trzydniowe Polsko-Rosyjskie Warsztaty Młodzieży, w których wzięło blisko 100 dzieci i młodzieży z Polski i Rosji (nie licząc opiekunów), dla których przygotowano specjalny program obejmujący m.in. szereg gier i zabaw integracyjnych oraz miejską grę uliczną na terenie Warszawy. Koordynatorzy projektów zrealizowanych w ramach Konkursu „Polsko-Rosyjska Wymiana Młodzieży 2012” spotkali się na specjalnym zebraniu z pracownikami CPRDiP celem przedyskutowania założeń samego konkursu, jak i problemów związanych z praktyczną realizacją wymiany młodzieży.