Stowarzyszenie Genius Loci - Duch Miejsca zorganizowało w sierpniu pierwszą część Polsko-Rosyjskiej Wymiany Młodzieży.
Podczas projektu uczestnicy odwiedzili Kraj Krasnojarski, poznali swoich rówieśników z kraju partnerskiego, zbadali przestrzeń miejską, wzięli udział w stażach w organizacjach i stowarzyszeniach działających na rzecz zmian urbanistycznych i aktywizacji społeczności lokalnej, wspólnie opracowali „przepisy na dobre miasto”, uczestniczyli w treningach edukacyjno-kulturalnych oraz zdobyli wiedzę z zakresu kultury i języka Polski i Rosji.
Koncepcja obu części planowanej wymiany młodzieży polega na przeprowadzeniu przez jej uczestników w ciągu 4-5 dni obserwacji w organizacjach i stowarzyszeniach biorących czynny udział w kształtowaniu przestrzeni miejskiej oraz aktywizacji społeczności lokalnej w Krasnojarsku i Rudzie Śląskiej, wzbogaconych o spotkania z ekspertami i własne przemyślenia. Po analizie zebranych danych młodzież zastanowi się nad stworzeniem wizji ulepszenia miasta i w ciągu 2-3 dni samodzielnie opracuje „przepisy na dobre miasto”, a następnie – wykorzystując technikę sitodruku – stworzy książkę rad ulepszających miasto i zaprezentuje ją szerszej publiczności podczas wydarzenia finałowego w obu miastach. Za każdym razem uczestnicy będą mieli okazję poznać społeczność lokalną oraz dowiedzieć się o jej udziale w życiu miasta, poznać „graczy” zmian miejskich na różnych płaszczyznach (struktury samorządów, miejski aktywizm, działania NGO), wypracować własne wizje rozwoju rodzimych miejsc i wymienić się doświadczeniami w zakresie kreatywnego rozwoju miast. Swoją działalnością uczestnicy przyczynią się również do popularyzacji partycypatyhnego podejścia w wypracowywaniu pomysłów na rozwój przestrzeni miejskiej.
Program kulturalny w Krasnojarsku wzbogacony był o spotkania z Polonią z Krasnojarska oraz zwiedzanie szczególnie ważnych miejsc związanych z kulturą regionalną i jej twórcami (np. Wiktorem Astafjewem) Odbył się również coroczny rajd pieszy po rezerwacie przyrodniczym „Stołby”, wizyta w rosyjskiej bani, zwiedzanie muzeów krajoznawczych regionu oraz wieczory tematyczne (warsztaty malarstwa w celu tworzenia koszulek z własnymi napisami oraz pocztówek według swoich pomysłów, konkurs „Jaka to melodia?”, wieczór polskich i rosyjskich tańców itd.).
Po stronie polskiej także przewidziano interesujący program kulturalny obejmujący zwiedzanie Krakowa, Katowic i Rudy Śląskiej, wycieczkę do Kopalni Soli w Wieliczce, akcję sadzenia drzew i przygotowanie wspólnego muralu graffiti, wieczór kuchni śląskiej, polsko-rosyjski koncert poezji śpiewanej oraz wieczór w strefie sportu i rekreacji Aquadromu w Rudzie Śląskiej.
Źródło: poznajsasiada.com/