Polihistor - program Centrum na YouTubie

Najczęstsze pytanie zadawane historykom? „Ale jak to naprawdę było?” W „Polihistorze” – najnowszym programie Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia na YouTube – historyk Bartek Gajos będzie pytał najlepszych specjalistów od Polski i Rosji między innymi o to, dlaczego Katarzyna II bała się polskiej rewolucji, czy Polska mogła uniknąć II wojny, dlaczego Sowieci dokonali agresji dopiero 17 września oraz w jakim celu Kreml inwestuje miliony rubli w projekty związane z historią. 

- Jako nie-historyk odczuwam niechęć do wsobnego zawołania „zostawmy historię historykom”. O ile badania powinni prowadzić profesjonaliści, to ich wyniki, interpretacje i wnioski stanowią dobro wspólne. Nie powinny zalegać w wieży z kości słoniowej. Nasz projekt „Polihistor” wyrasta z chęci dotarcia do szerszego grona odbiorców szukających zwięzłych, ale popartych badaniami odpowiedzi na ważne pytania dotyczące dziejów Polski i Rosji – mówi dr Ernest Wyciszkiewicz, dyrektor CPRDiP. 

- Historia pasjonuje nas wszystkich, ale nie wszyscy mamy czas, by czytać kilkusetstronicowe książki na jej temat. Dlatego chcemy popularyzować ustalenia polihistorów: naukowców i analityków – nie tylko historyków, które często idą na przekór potocznym wyobrażeniom o przeszłości. Zależy nam jednocześnie, by pokazać, że specjalistyczne nie oznacza nudne – tłumaczy Bartek Gajos, historyk CPRDiP, specjalista od rosyjskiej rewolucji i wojny domowej lat 1917–1922.

Этот веб-сайт использует cookies. для получения более подробной информации пройдите по ссылке. Да, я согласен/согласна Нет, хочу узнать больше