Rozmowa o obławie augustowskiej podczas Targów Książki i Prasy Historycznej - Festiwal Historii bez Liku w Lublinie.


Co wiemy a czego nie wiemy o obławie augustowskiej? Dlaczego władze sowieckie latem 1945 postanowiły zamordować kilkuset mieszkańców polsko-litewskiego pogranicza? Kto za zbrodnię odpowiada bezpośrednio: NKWD, Smiersz, Armia Czerwona a może Wojsko Polskie i polskie władze komunistyczne? I czy rzeczywiście była to największa zbrodnia na ludności cywilnej między końcem II wojny światowej a wojnami bałkańskimi? - oto przykładowe pytania, na które odpowiedzą uczestnicy debaty Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia.
Asumptem do zorganizowania dyskusji była publikacja zbioru dokumentów pod red. prof. Grzegorza Motyki, dr. Łukasza Adamskiego i prof. Grzegorza Hryciuka o Obławie Augustowskiej. Zamieszczone w tomie dokumenty pokazują zarówno bezpośredni przebieg obławy augustowskiej, jak i sytuację panującą na okolicznych terenach. Jak wynika z treści źródeł, sowieckie służby specjalne wszędzie bezwzględnie zwalczały „wrogów rewolucji”, prowadząc przeciwko nim nieustanne obławy - czy to w Polsce, czy na Litwie bądź Ukrainie.

Data: 19 września (czwartek), godz. 12.00
Miejsce: sala Duża Kieszeń Sceny (poziomie 1), Centrum Spotkania Kultur (Plac Teatralny 1)
Uczestnicy: prof. Grzegorz Motyka, prof. Rafał Wnuk, dr Sławomir Poleszak (moderator)

Этот веб-сайт использует cookies. для получения более подробной информации пройдите по ссылке. Да, я согласен/согласна Нет, хочу узнать больше