Polityka wschodnia Stolicy Apostolskiej

Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia oraz Centrum Myśli Jana Pawła II we współpracy z Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego organizują 20 stycznia 2022 r. (czwartek) o godz. 18:00 debatę poświęconą polityce wschodniej Stolicy Apostolskiej. Zapraszamy offline do Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego w warszawskim Wilanowie oraz online na Facebooku i YouTubie.

  •  Jak się rozwijał dialog Kościoła katolickiego z rosyjskim prawosławiem za pontyfikatu Jana Pawła II i Benedykta XVI?
  • Jakie poglądy na temat wschodniego chrześcijaństwa miał polski papież?
  • Czy Franciszek zmienił politykę swoich poprzedników?
  • Jakie były główne wektory polityki Stolicy Apostolskiej wobec Związku Sowieckiego?

Oto tylko niektóre pytania, które chcemy zadać w trakcie dyskusji „Polityka wschodnia Stolicy Apostolskiej” z udziałem Hanny Suchockiej, Pawła Kowala i Andrzeja Grajewskiego. Rozmowę poprowadzi Grzegorz Polak. Będzie ona połączona z promocją publikacji „Stolica Apostolska wobec Rosji i wschodniego chrześcijaństwa. Od Jana Pawła II do Franciszka” wydanej przez Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia oraz Centrum Myśli Jana Pawła II.

Przed spotkaniem zapraszamy do zwiedzania Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego. Dla uczestników debaty wejście do muzeum jest bezpłatne!

Mówcy:

Hanna Suchocka – polska polityk, prawniczka i nauczyciel akademicki, doktor habilitowany nauk prawnych, profesor nadzwyczajny Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. W latach 1992–1993 prezes Rady Ministrów, w latach 1997–2000 minister sprawiedliwości i prokurator generalny, w latach 2001–2013 ambasador RP przy Stolicy Apostolskiej oraz Zakonie Maltańskim, w latach 1980–1985 i 1989–1991 posłanka na Sejm PRL VIII kadencji i na Sejm kontraktowy oraz w latach 1991–2001 na Sejm I, II i III kadencji, w latach 2015–2016 pierwsza wiceprzewodnicząca „komisji weneckiej”. Dama Orderu Orła Białego.

Paweł Kowal – profesor, pracownik Instytutu Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk i Kolegium Europejskiego Natolin, historyk, publicysta, poseł do Parlamentu Europejskiego (2009-2014), poseł na Sejm V, VI i IX kadencji (2005–2009, od 2019), były wiceminister spraw zagranicznych. Specjalizuje się w historii współczesnej (w tym w historii PRL), polityce wschodniej Polski i Unii Europejskiej. Autor książki „Testament Prometeusza” poświęconej kształtowaniu się polskiej polityki wschodniej w okresie transformacji oraz wyjaśnieniu jej genezy.

Andrzej Grajewski – doktor, politolog, dziennikarz katolicki, w latach 1999–2006 członek Kolegium Instytutu Pamięci Narodowej. Studiował na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego, w 2001 r. uzyskał stopień doktora nauk politycznych. Od 1981 r. związany z redakcją tygodnika „Gość Niedzielny”. W 1980 wstąpił do Solidarności, redagował lokalne biuletyny związku „Naszą Solidarność” i „Zderzenie”, wchodził w skład rady programowej Wszechnicy Podbeskidzia. Po wprowadzeniu stanu wojennego organizował pomoc dla internowanych i ich rodzin, działał w Duszpasterstwie Ludzi Pracy, współpracował z prasą niezależną. W 1987 r. zaangażował się w działalność podziemnej Solidarności Polsko-Czechosłowackiej. W 1989 r. organizował manifestacje m.in. w obronie Václava Havla.

Grzegorz Polak – dziennikarz katolicki, działacz ekumeniczny, twórca filmów dokumentalnych, autor ponad 30 książek o tematyce papieskiej, hagiograficznej i misyjnej, stały felietonista tygodnika „Niedziela”, zastępca dyrektora Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego, laureat nagrody dziennikarskiej „Ślad” im. Biskupa Jana Chrapka (2003 ) i nagrody „Totus” za upowszechnianie wiedzy o Janie Pawle II (2007).

Offline

  • kiedy: 20 stycznia 2022 r. (czwartek) o godz. 18:00
  • gdzie: Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego, Kopuła Świątyni Opatrzności Bożej, ul. Prymasa Augusta Hlonda 1, Warszawa.
  • RSVP: prosimy o wypełnienie formularza: http://form.cprdip.pl/to/konferencja

Online

Этот веб-сайт использует cookies. для получения более подробной информации пройдите по ссылке. Да, я согласен/согласна Нет, хочу узнать больше