Wołyń i Galicja za drugiego Sowieta pod redakcją Łukasza Adamskiego i Grzegorza Hryciuka

Niniejsza praca to obszerna edycja źródłowa sowieckich materiałów na temat Polaków i polskiego podziemia na Wołyniu i w Galicji Wschodniej. Dokumenty, pochodzące głównie z mało dostępnego do niedawna archiwum Służby Bezpieczeństwa Ukrainy, obejmują ostatni okres II wojny światowej, gdy Związek Sowiecki ponownie okupował województwa: wołyńskie, lwowskie, tarnopolskie i stanisławowskie, oraz pierwsze lata powojenne, już po cesji Wołynia i Galicji Wschodniej przez Polskę na rzecz ZSRS.

Tom jest kontynuacją zbioru Wołyń i Galicja Wschodnia pod okupacją niemiecką 1943–1944. Czytelnik znajdzie w nim sprawozdania opisujące i analizujące nastroje ludności polskiej, wysuwane przez Nikitę Chruszczowa propozycje działań przeciwko Polakom, szczegóły pracy operacyjnej funkcjonariuszy NKGB i NKWD, informacje o pozyskanej agenturze, źródła ilustrujące udział Polaków w „batalionach istriebitielnych” czy wreszcie materiały ukazujące okrucieństwa sowieckiego totalitaryzmu poprzez losy jednostek.

Publikacja jest wynikiem prac w ramach projektu badawczego Stosunki między władzą sowiecką a Polskim Państwem Podziemnym: 1943–1946.

Pozycję można zakupić wypełniając formularz zamówienia (Formularz zamówienia), książka jest również dostępna w większych księgarniach w Polsce, zarówno stacjonarnych, jak i internetowych.

Informacje szczegółowe:
Wydanie: pierwsze
Data wydania: 2019
Oprawa: twarda, szyta
Format: 155 x 245 mm
ISBN 978-83-64486-71-5
Cena brutto: 45,00 zł

Этот веб-сайт использует cookies. для получения более подробной информации пройдите по ссылке. Да, я согласен/согласна Нет, хочу узнать больше