Lingwista na YouTubie - spotkanie z Mikitką synem Aleksiejewem
Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia i Studenckie Koło Naukowe Dialogu i Współpracy ze Wschodem Uniwersytetu Warszawskiego zapraszają na spotkanie z rosyjskim youtuberem-lingwistą Mikitką synem Aleksiejewem. Porozmawiamy o nowych tendencjach w języku rosyjskim, o tym czy i jak się zmienia pod wpływem Instagrama i TikToka, a także o innowacyjnych metodach nauki online, w tym na YouTubie. Poruszymy także temat historii języków słowiańskich.
Mikitko łączy skomplikowane zagadnienia lingwistyczne z przystępną formą i przyciąga do siebie odbiorców. Na YouTubie obserwuje go prawie 230 tys. osób! Spotkanie poprowadzą członkowie koła Erika Kuzmina i Dariusz Dzienisiuk, ale znajdzie się również miejsce na Wasze pytania. Zapraszamy na Zooma i Facebooka.
Kiedy: 24 marca 2021 (środa), godz. 18:00
Gdzie: Facebook i Zoom: https://us02web.zoom.us/j/83183201158?pwd=TG01VTVOWStROS8wM0Mzckcza2p0QT09
Języki: polski, rosyjski
Mikitko syn Aleksiejew (Nikita Aleksiejewicz Safronow) - rosyjski lingwista i bloger. Od 2014 roku prowadzi kanał YouTube „Mikitko syn Aleksiejew”. Zajmuje się historią języków (w tym polskiego i staro-cerkiewno-słowiańskiego) oraz różnorodnością języka i kultury rosyjskiej. W 2019 roku ukończył lingwistykę na Moskiewskim Uniwersytecie Państwowym. W latach 2018-2020 pracował w Bibliotece Literatury Zagranicznej im. M. I. Rudomino w Moskwie jako organizator wystaw, wykładów i innych wydarzeń. Otrzymał nagrodę „Proswietitiel. Digital” w 2020 roku oraz „Za wkład w rozwój rosyjskich mediów ” w 2021 roku.
Rozmowę poprowadzą:
Ērika Kuzmina - Łotyszka polskiego pochodzenia urodzona w Dyneburgu. Studia licencjackie skończyła w Rydze na Uniwersytecie Łotewskim, studia magisterskie na Uniwersytecie Warszawskim na filologii rosyjskiej. Obecnie doktorantka, pod kierunkiem prof. Magdaleny Dąbrowskiej pisze pracę doktorską pt. "Duchowna i materialna kultura Polskich Inflant pod piórem polskich, rosyjskich, łotewskich i niemieckich bałtyckich pisarzy XIX wieku".
Dariusz Dzienisiuk - student II roku filologii rosyjskiej i III roku prawa na Uniwersytecie Warszawskim. Interesuje się historią, językoznawstwem historycznym i e-sportem.