#dalecybliscy - mural na 10-te urodziny Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia
Dwie postaci odwrócone do siebie plecami, nieco oddalone od siebie, zmierzające w różne strony, ale spoglądające na siebie z zaciekawieniem, co sąsiad/sąsiadka niesie ze sobą. To artystyczna metafora stanu obecnych relacji polsko-rosyjskich.
Badania sondażowe przeprowadzone na zlecenie Centrum pokazują, że Rosja jako państwo, ze swoją polityką jest nam bardzo odległa, ale już Rosjanie są osobami, z którymi mamy dobre doświadczenia. Odmienne jest postrzeganie stosunku do Polski państwa i narodu rosyjskiego. W opinii Polaków tzw. zwykli Rosjanie mają do Polski i Polaków stosunek dużo bardziej pozytywny niż Kreml, którego polityka wobec Polski odbierana jest często nie tyle nawet jako nieprzyjazna, ile wręcz wroga.
W budowaniu dialogu między Polakami i Rosjanami kluczowy jest wzajemny szacunek do dziedzictwa i historii. Niewątpliwie miejscem, do którego zapraszają się wzajemnie Polacy i Rosjanie jest sfera kultury.
W kolejnym badaniu przeprowadzonych na zlecenie Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia, wyraźnie widać, że to właśnie sfera kultury jest tym obszarem, w którym w pierwszej kolejności Polacy i Rosjanie powinni rozwijać polsko-rosyjską współpracę. 33% ankietowanych Polaków opowiedziało się za współpracą kulturalną i społeczną z Rosją bez ograniczeń, ponieważ jest to „najlepszy sposób na tłumaczenie Rosjanom własnych racji i poznawanie perspektywy sąsiada”.
Mural został zaprojektowany wspólnie przez dwójkę artystów: Antonię Lev z Rosji i Dawida Ryskiego z Polski i można go oglądać przy ul. Tamka 47 w Warszawie do 30 listopada 2022 roku.
Kultura rosyjska jest szeroko znana i szanowana. Z łatwością można wymienić znakomitych rosyjskich pisarzy i pisarki. „Mistrz i Małgorzata” to jedna z najważniejszych powieści światowej literatury, a miłosna poezja Anny Achmatowej jest bliska wielu ludziom. Bezsprzecznie i radziecka kinematografia zmieniła podejście do wielu praktyk artystycznych.
Polska również może poszczycić się wieloma nazwiskami i dziełami, które są obecne w świadomości zagranicznych odbiorców, w tym rosyjskich. Warto tutaj wspomnieć o Wisławie Szymborskiej i wybitnych tłumaczach i tłumaczkach, którzy „szlifowali diamenty” noblistki. Polski jazz o długiej tradycji jest ceniony daleko poza granicami naszego kraju, a polskie filmy, nie tylko te sprzed ’89 roku, gromadzą publiczność całego świata.
Czy Polacy i Rosjanie są dla siebie „najdalszymi spośród bliskich”?
Twórcy ilustracji:
Dawid Ryski - (ur. 1982), z wykształcenia architekt krajobrazu. Autor licznych ilustracji prasowych (Computer World, The Washington Post, The Wall Street Journal, The New York Observer, L’Optimum, American Lawyer Magazine, Esquire) oraz wielu plakatów koncertowych (Franz Ferdinand, Turnstile, Idles, Editors, Nomeansno, Twin Shadow, Enter Shikari). Zajmuje się projektowaniem murali, okładek do płyt i książek oraz grafik dla firm odzieżowych. Współpracował m.in. z: Apple, VISA, Saucony, Eurovision Music Contest, HBO, Skanska, Gestalten, British Council, Ikea, Converse, Lagom Design, Sony Music.
Antonia Lev - ilustratorka, artystka street artu. Uczyła się na Wydziale Artystyczno-Graficznym Lipieckiego Państwowego Uniwersytetu Pedagogicznego, a następnie w Brytyjskiej Wyższej Szkole Wzornictwa w Moskwie. Obecnie jest częścią zespołu studia projektowego Bang Bang w Moskwie.