Zona wolnego słowa. Co robią rosyjskie niezależne media w warunkach cenzury wojennej?
Napaści Rosji na Ukrainę towarzyszyło natychmiastowe ograniczenia działalności niezależnych rosyjskich mediów. Z dnia na dzień Roskomnadzor zamykał kolejne redakcje i blokował portale informacyjne. Swoją działalność zakończyły wielkie projekty medialne zaczynając od historycznego Echa Moskwy na mniejszych regionalnych redakcjach kończąc. Mimo to wielu dziennikarzy i dziennikarek oraz portali kontynuuje swoją pracę. Jak dziś wygląda praca niezależnych dziennikarzy? Czy udaje im się docierać do Rosjan? I do ilu Rosjan? Czy Rosjanie potrzebują prawdy i czy treści tych redakcji są dla nich ważne?
Te pytania zadamy rosyjskim redaktorom naczelnym największych niezależnych mediów.
Taisia Bekbułatowa, redaktorka naczelna, Holod.Media
Iwan Kołpakow, redaktor naczelny, Meduza
Kiriłł Martynow, redaktor naczelny, Nowaja Gazieta. Europa
Wiktoria Bieliaszyn, prowadzenie, Gazeta Wyborcza
Taisia Bekbułatowa – redaktorka naczelna portalu Holod.Media. W latach 2012-2017 była dziennikarką działu politycznego gazety „Kommiersant”, a w 2017-2019 specjalną korespondentką „Meduzy”. W sierpniu 2019 r. uruchomiła magazyn internetowy
www.holod.media
Iwan Kołpakow – współzałożyciel i redaktor naczelnym „Meduzy” – największej niezależnej rosyjskiej redakcji, działającej obecnie na emigracji, z Rygi na Łotwie. W kwietniu 2021 r. władze rosyjskie wpisały ją do rejestru „agentów zagranicznych”, a w marcu 2022 r. zablokowały jej stronę internetową na terenie Rosji. Kołpakow był jednym z czterech rosyjskich dziennikarzy, którzy przeprowadzili wywiad z Wołodymyrem Zełenskim w marcu 2022 roku.
RU: www meduza.io
EN: www.meduza.io/en
Kiriłł Martynow – profesor nadzwyczajny, w latach 2007-2020 wykładowca w Wyższej Szkole Ekonomii w Moskwie. W 2020 r. został usunięty z uniwersytetu za swoją postawę polityczną i założył Wolny Uniwersytet Moskiewski. Od 2014 do 2022 redaktor działu politycznego „Nowej Gaziety”, a po jej zamknięciu, od 7 kwietnia 2022 r., pełni funkcję redaktora naczelnego „Nowej Gaziety. Europa”.
www.novayagazeta.eu
Wiktoria Bieliaszyn – dziennikarka Gazety Wyborczej, zajmująca się tematyką Europy Wschodniej. Za serię artykułów o protestującej Białorusi nominowana do międzynarodowej nagrody Global Belarusian Solidarity Award. Jej teksty ukazują się też w zagranicznych redakcjach Die Welt, Le Soir i La Repubblica.
kiedy: 22 czerwca 2022 r., środa, godz. 18.00
gdzie: Marzyciele i Rzemieślnicy, Dom Braci Jabłkowskich, III piętro, ul. Bracka 25, Warszawa
języki: PL, RU
transmisja: Facebook i YouTube Centrum
Organizatorami wydarzenia są Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia oraz Stowarzyszenie „Za wolną Rosję”.