Bolszewicy w walce z religią
Kościół rzymskokatolicki w Związku Sowieckim w polskich dokumentach dyplomatycznych 1922-1938
„Do dnia 1 maja 1937 roku na całym terytorium Związku Socjalistycznych Republik Rad nie powinno pozostać ani jednego domu modlitwy i samo pojęcie boga winno zostać przekreślone jako przeżytek średniowiecza, jako instrument ucisku mas robotniczych” – zapowiadała „pięciolatka antyreligijna”, ogłoszona w 1932 r. przez bolszewików.
Cały aparat sowieckiego państwa, jego urzędy, instytucje i organizacje miały jeszcze intensywniej niż dotychczas prowadzić działalność mającą na celu likwidację duchowieństwa i miejsc kultu oraz ateizację społeczeństwa.
W Związku Sowieckim zamieszkiwało wówczas ponad półtora miliona wiernych Kościoła katolickiego. Ogromną większość tej liczby stanowili Polacy. Starała się im pomóc dyplomacja polska, która przekonawszy się o nieskuteczności gwarancji swobód religijnych dla Polaków zawartych w traktacie ryskim, dążyła do nadania sprawie represji wobec Kościoła w Sowietach charakteru międzynarodowego.
Oddawany w ręce czytelników tom jest pierwszą na rynku publikacją pozwalającą prześledzić losy Kościoła katolickiego w Związku Sowieckim w okresie międzywojennym przez pryzmat dokumentów polskiej dyplomacji.
Prezentowany zbiór dokumentów jest unikalnym świadectwem zabiegów władz międzywojennej Polski o istnienie Kościoła rzymskokatolickiego i mniejszości polskiej na obszarach, które po upadku caratu znalazły się pod władzą bolszewików. Sto sześć unikatowych dokumentów, w większości pochodzących ze zbiorów Instytutu Polskiego i Muzeum im. gen. Sikorskiego w Londynie, przybliża realia życia codziennego wspólnot Kościoła rzymskokatolickiego pod władzą sowiecką, sytuację prześladowanych duchownych oraz politykę władz komunistycznych wobec katolików i mniejszości polskiej, ale także wyznawców prawosławia czy wspólnot żydowskich. Jednostkowe przykłady oraz syntetyczne raporty, podparte danymi statystycznymi, pomogą nam lepiej zrozumieć sytuację wyznaniową za wschodnią granicą Rzeczypospolitej w okresie międzywojennym.
Pozycję można zakupić wypełniając formularz zamówienia i przesyłając go na adres cprdip@cprdip.pl. Książka jest również dostępna w większych księgarniach w Polsce, zarówno stacjonarnych, jak i internetowych.
Informacje szczegółowe:
- Wydanie: 2021
- Redakcja naukowa: Roman Dzwonkowski (1930-2020), Andrzej Szabaciuk
- Wydawca: Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia
- Typ oprawy: twarda
- Cena: 35 PLN
- Język wydania: polski
- ISBN: 9788364486975
- Liczba stron: 344
- Wymiary: 15.5x24.5cm
- Waga: 0.71kg