W drugiej połowie września Gimnazjum nr 4 w Tychach gościło 10-osobową grupę uczniów wraz z ich opiekunami z Ogólnokształcącej Szkoły nr 1 z Internatem dla Dzieci Niedowidzących i Niewidomych w Moskwie. Razem z gośćmi z Rosji polska młodzież realizowała projekt „Nic nie tworzy przyszłości tak jak marzenia. Zabawmy się w futurologa. Miasto i dom przyszłości – nasze wizje”.
Poniżej przedstawiamy relację p. Mirosławy Gawlik, p. Doroty Liebner, p. Katarzyny Jezierskiej - organizatorek wymiany.
Naszych gości odebraliśmy z lotniska Chopina w Warszawie we wtorek 20 września. Wieczorem wszyscy razem wzięliśmy udział w warsztatach integracyjnych, które przygotowała dla nas pani Ilona Opaszowska. Warsztaty przeprowadzone z użyciem gongów, mis i innych przedmiotów grających pozwoliły na poznanie się uczniów z Polski i Rosji oraz na odprężenie się po długiej podróży.
W środę rano odbyły się warsztaty poświęcone różnym wizjom domów przyszłości. Uczniowie zostali podzieleni na 4 grupy polsko-rosyjskie i pracowali nad następującymi tematami: „Domami inspirowanymi naturą czyli jak to robią zwierzęta i rośliny? np. domy w kształcie muszli, jestem ślimakiem czyli dom przenośny, domy hydrofobowe czyli dlaczego lotos pozostaje zawsze suchy, dachy domów inspirowane pajęczą siecią, podpatrujemy termity, czyli jak powinna prawidłowo wyglądać wentylacja domu i utrzymywanie w niej stałej temperatury, jak gromadzić wodę w domach czyli fundamenty domów przypinające korzenie niektórych drzew, które gromadzą wodę deszczową, domy wykorzystujące głazy narzutowe itp”, „W jaki sposób sprawić, aby stare nieużyteczne budynki zyskały nową funkcjonalność i zadowoliły ludzi przyszłości np. adaptacja starych budowli sakralnych, wież ciśnień, kopalni, zakładów pracy”, „Domami inspirowanymi kosmicznymi technologiami np. toaleta badająca skład moczu, lodówka zamawiająca jogurt, roboty przygotowujące posiłek, wykorzystując kuchnię molekularną, dom rozpoznający właściciela, smartfon wyłączający żelazko, kuchenkę, roboty obsługujące dom itp., „Domami inspirowanymi naszymi zainteresowaniami i marzeniami np. dom w formie skateparku, dom zjeżdżalnia (bez schodów), dom inspirowany filmem Flinstonowie, dom transparentny ze szkła, najcieńsze domy, które można wybudować w każdej wolnej przestrzeni pomiędzy istniejącymi już budynkami itp. Po warsztatach i dyskusji nad projektami domów przyszłości pojechaliśmy na wycieczkę do Browaru Obywatelskiego w Tychach, aby zobaczyć jak odrestaurowany browar może służyć ludziom, a następnie zwiedzaliśmy Muzeum Śląskie w Katowicach, które powstało na miejscu starej nieczynnej kopalni węgla kamiennego. Po kolacji konstruowaliśmy roboty, które mogą usprawnić życie w domach i miastach przyszłości (warsztaty przygotowała firma „Roboty i spółka”).
Czwartek rozpoczęliśmy w szkole od udziału w warsztatach „Spaghetti z herbaty i gorące galaretki czyli jak będziemy gotować w kuchni przyszłości”. Był to wspaniały pokaz kuchni molekularnej, którą mogliśmy również skosztować. Następnie chcieliśmy przekonać naszych gości o tym, że nasze miasto jest już Smart City – miastem przyszłości dostosowanym do oczekiwań i potrzeb mieszkańców. W tym celu odwiedziliśmy nową szkołę w Tychach-Urbanowicach, nowoczesną Mediatekę, składowisko odpadów oraz nowoczesne nadbrzeże Jeziora Paprocańskiego. Naszych gości upewnił w tym także wykład przewodniczącego Rady Miasta Tychy – pana Macieja Gramatyki, który opowiedział o innych współczesnych przedsięwzięciach zastosowanych w naszym mieście m. in.: modernizacji systemu oświetlenia ulicznego w Tychach, wdrożeniu Inteligentnego Systemu Zarządzania i Sterowania Ruchem, wprowadzeniu systemu "Park&Ride", czyli "Parkuj i Jedź", uruchomieniu licznych punktów hotspot, wprowadzeniu po raz drugi Programu ograniczenia niskiej emisji dla miasta Tychy. Po kolacji wzięliśmy udział w warsztatach „W domu i mieście przyszłości nic nie może się zmarnować – tworzenie dóbr codziennego użytku z materiałów poddanych recyklingowi”.
W sobotę odwieźliśmy naszych gości do Warszawy, ponieważ ich wizyta w Polsce dobiegła końca. Zdążyliśmy jednak zwiedzić Stare Miasto, Krakowskie Przedmieście oraz plac Marszałka Józefa Piłsudskiego, a także zrobić zakupy w Złotych Tarasach.