Wystarczy tylko rozejrzeć się wokół siebie, by odkryć, jak wiele śladów innych kultur otacza nas na co dzień. Podczas Festiwalu Łódź Czterech Kultur zarówno dzieci, jak i dorośli będą mieć okazję, by dowiedzieć się więcej o swoich dawnych i współczesnych sąsiadach. CPRDiP wsparło odkrywanie rosyjskich korzeni w Łodzi w ramach VIII Otwartego Konkursu.
Dzieje twórców przemysłowej potęgi naszego miasta zaklęte są w murach reprezentacyjnych budynków przy ulicy Piotrkowskiej. Podczas gry miejskiej Wielokulturowa Łódź w atmosferze zabawy szukać ich będą pięcioosobowe zespoły zaopatrzone w smartfony. Gra wystartuje z Placu Wolności 8 i 14 września o g. 11.00.
Nawet pozornie nieprzydatne materiały i śmieci mogą stać się tworzywem sztuki i posłużyć do opowiedzenia ważnej historii o wielokulturowości. Przekonają się o tym dzieci w wieku 7-12 lat biorące udział w warsztacie tworzenia teatru lalek upcyclingowych pt. Kulturowy assamblage prowadzonym 14 września przez Przędzalnię Sztuki na Księżym Młynie. Nieco młodsi twórcy, którzy wolą wyrażać siebie poprzez dźwięki, mogą wybrać się z opiekunami na warsztaty Spotkania z Panią Muzyką prowadzone przez Ewę Kozioł 7 września w Centrum Dialogu im. Marka Edelmana. Zajęcia umuzykalniające inspirowane polskimi i żydowskimi zabawami podwórkowymi oraz muzyką mniejszości zamieszkujących Łódź przeznaczone są dla grup dzieci w wieku 0-2 oraz 3-5 lat.
Także w Centrum Dialogu odbędzie się cykl warsztatów dla uczniów pt. Świątynie Czterech Kultur, w centrum którego znajdzie się wyjątkowa architektoniczna układanka pozwalająca poznać historię i wygląd ikonicznych łódzkich budowli sakralnych czterech wyznań. Klasy 1-3 Centrum ugości 9 września, klasy 4-7 10 września, a 11 września czekać będzie na uczniów klas 8 i szkół ponadgimnazjalnych. Chwilę wcześniej, 8 września, w warsztacie będą mogli wziąć udział wszyscy zainteresowani, po wcześniejszej rejestracji.
Okazją, by obejrzeć mniej znane zabytkowe budowle od wewnątrz, będzie cykl wykładów poświęconych różnym formom udziału czterech kultur w kształtowaniu łódzkiej tożsamości. 6 września w Templum, czyli dawnej kaplicy ewangelicko-augsburskiej, o społeczności niemieckiej w XIX i XX wieku opowie dr hab. Monika Kucner. Dr Violetta Wiernicka 7 września omówi ślady rosyjskiego dziedzictwa w Łodzi w Cerkwi pw. Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny, a później oprowadzi po prawosławnej części Cmentarza Doły. Kamienica Pinkusa i Lendego, przy Kościuszki 1, stanie się 8 września miejscem wykładu dr Irminy Gadowskiej o żydowskich malarzach Łodzi, a 14 września prof. Krzysztof Stefański przybliży lokalne nawiązania do „stylu zakopiańskiego” w Kościele Dobrego Pasterza.
Dziś Łódź nadal pozostaje domem wielu – nie tylko tych historycznych – kultur, o czym porozmawiają podczas dyskusji panelowej przedstawiciele mniejszości narodowych mieszkających na stałe w naszym mieście. 9 września w Centrum Dialogu im. Marka Edelmana rozmowę pod hasłem Łódź nie tylko czterech kultur poprowadzi Joanna Podolska.
Koncert zespołu Shortparis
Każdy występ Shortparis jest inny. Każdy szalony. Ta pochodząca z St. Petersburga grupa umyka wszelkim klasyfikacjom. Publiczność Festiwalu Łódź Czterech Kultur sama będzie mogła przekonać się czy jest to post-punk, groove, noise, dark electronica czy wybuchowa mieszanka wszystkiego.
Az trudno uwierzyć, że Shortparis to dopiero wschodząca gwiazda rosyjskiej sceny muzycznej. Bardzo dojrzały muzycznie, a przy tym nowatorsko eklektyczny i eksperymentalny zespół słynie z brawurowych show w nieoczywistych miejscach: sklepach spożywczych czy salach gimnastycznych, podczas których muzycy bardzo chętnie mieszają się z publicznością. Ich występy zacierają granice między zuchwałym koncertem rockowym, a ekstatycznym performance.
Pisząc o grupie krytycy prześcigają się w komplementach, pokazujących, jak ambitny i trudny do określenia jest petersburski projekt. Mówi się więc, że Shortparis jest: ambitny, niewiarygodnie pretensjonalny, bombastyczny, erotyczny, porywający, niemożliwy do sklasyfikowania, dewiacyjny, zabawny, do tańca, pełen rewolucyjnego potencjału – a to ledwie skromna próbka opisów, jakie towarzyszą zespołowi od początku działalności. Ten monolityczny kolektyw, prowadzony jest przez charyzmatycznego frontmana, Nikolaya Komiagina, którego styl śpiewania po rosyjsku, angielsku i francusku oraz zachowanie sceniczne podkreśla charakter grupy. Wszystko razem gwarantuje uczestnikom Festiwalu Łódź Czterech Kultur niepowtarzalne spotkanie z przedstawicielem czołówki rosyjskiej awangardy. Grupa powstała w 2012 roku i ma na swoim koncie dwa albumy: Дочери i Пасха. W skład zespołu wchodzą: Nikolai Komyagin – wokal, Alexander Galyanov – gitara, keyboard, Alexander Ionin – gitara, bas, akordeon, Pavel Lesnikov – perkusja, sampling, Danila Kholodkov – perkusja.
Występ zespołu w piątek 13 września, o g. 22.30 w klubie Format w Fabryce Sztuki, ul. Tymienieckiego 3. Wstęp wolny. Koncert dofinansowany ze środków Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia.
13.09, g. 22.30 | Koncert zespołu Shortparis, wstęp wolny | Format, ul. Tymienieckiego 3
Źródło: Organizatorzy Festiwalu