Serdecznie zapraszamy na Międzynarodowy Festiwal Teatralny Retroperspektywy 2019 - Widz / Uczestnik / Współtwórca - Łódź, 23 sierpnia - 1 września. Festiwal został dofinansowany w ramach VIII Otwartego Konkursu.
W ciągu ostatnich dziewięciu lat (podczas pięciu międzynarodowych edycji Festiwalu Retroperspektywy oraz dwóch ogólnopolskich edycji festiwalu Perspektywy) odbyło się 88 spektakli i koncertów oraz 35 warsztatów. Zjawiło się 300 zaproszonych gości z 14 krajów (m.in. z USA, Indii, Szwecji, Wielkiej Brytanii, Norwegii, Portugalii, Białorusi), a w festiwalowe progi zawitało 28 000 widzów i uczestników. Pragniemy kontynuować konsekwentnie realizowany od lat plan rozwoju i stworzyć kolejną edycję międzynarodowego festiwalu, która pozwoli zaprosić wybitne wydarzenia teatralne, taneczne i muzyczne. Tym samym umożliwimy odbiorcom uczestnictwo w wyjątkowym Święcie Teatru, którego głównym celem jest zarówno dyskurs o współczesnej rzeczywistości, jak i poszukiwanie oryginalnych środków ekspresji artystycznej. Długoletnia konsekwencja w docieraniu do różnych grup społecznych (intelektualiści, osoby ze środowisk defaworyzowanych, seniorzy, studenci, młodzież, rodziny z dziećmi) oraz budowanie festiwalowej publiczności (audience development) spowodowała, że wydarzenie cieszy się ogromną popularnością i zajmuje stałe miejsce na mapie kulturalnych wydarzeń Łodzi. Jest cenionym festiwalem - edycja z 2016 roku pod hasłem "Teatr naznaczony muzyką" została nagrodzona Złotą Maską za najlepsze wydarzenie na scenie off. Festiwal wykracza poza standardową działalność Teatru CHOREA i pozwala na prezentacje spektakli polskich i zagranicznych z zakresu sztuki teatralnej i tanecznej. Jest pretekstem i wyjątkową okazją do pokazania spektakli, które Teatr CHOREA realizuje w kolaboracji z międzynarodowymi teatrami czy artystami. W roku 2019 są to projekty zrealizowane z artystami ze Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii.
Ważną ideą, która przyświeca festiwalowi od początku jego istnienia, jest tworzenie pomostu pomiędzy poszukującymi debiutantami a mistrzami sceny, pomiędzy tradycją a awangardą. Wobec rozwijających się w ogromnym tempie nowych technologii, technik komunikacji i idących za tym zmian percepcji w sztuce, kolejną edycję chcemy poświęcić zmianom i napięciom tworzącym się coraz wyraźniej, pomiędzy nowym a tradycyjnym uczestniczeniem w odbiorze sztuk performatywnych. To świadome poszukiwanie nowych perspektyw i form wyrazu dla języka teatru współczesnego. Zakładamy, że w burzliwych czasach XXI wieku widz i odbiorca sztuki musi stanowić najważniejszy punkt odniesienia dla artysty.
W ramach festiwalu będzie można zobaczyć spektakl "Democracy" w wykonaniu teatru z Petersburga.
Gdyby ktoś chciał stworzyć portret naszej epoki, byłby to obraz namalowany ropą naftową. Ropa jest nierozerwalnie związana ze zwycięską maksymą XX wieku − demokracją. Co będzie jej odpowiednikiem w nadchodzącym stuleciu? Co wyłoni się z globalnego potopu terminów, pojęć i problemów? Aktorzy AKHE dosłownie nurzają się w lepkiej czarnej cieczy i sprawiają, że baryłki się przelewają. Z nożami, gąbkami zrobionymi z chleba i lepkimi graffiti celebrują surową łabędzią pieśń światowego porządku, jaki znamy.
INFORMACJE O TWÓRCACH:
AKHE Engineering Theatre z Petersburga to jeden z najważniejszych, najbardziej renomowanych i najoryginalniejszych teatrów eksperymentalnych Rosji, założony w 1989 roku w Sankt Petersburgu przez dwóch artystów plastyków: Maksima Isaeva i Pavla Semchenko. Teatr AKHE to prawdziwa mieszanka wybuchowa - połączenie happeningu, sztuk plastycznych, instalacji, wideoartu i fotografii. Grupa performerów raz za razem podejmuje prowokacyjną, przewrotną grę z publicznością - tworzy przedstawienia wśród widzów, którzy wypełniają strukturę uformowaną przez artystów. Ze względu na nowatorskie podejście do przestrzeni teatralnej i doświadczenia członków grupy w zakresie sztuk plastycznych, Teatr AKHE nazywany jest teatrem optycznym albo rosyjskim teatrem inżynieryjnym. Artyści traktują przestrzeń jako jeden z głównych elementów przedstawienia, a o sobie myślą jako o jej animatorach. Stosują język prostych, czytelnych znaków-symboli, które często nawiązują w formie do dziecięcych wycinanek. Bawią się formą, pozostawiając miejsce dla wyobraźni widza. AKHE jest stałym uczestnikiem festiwali teatralnych w Rosji i za granicą. Członkowie grupy współpracują z różnymi grupami i teatrami mi.n. Derevo (Rosja / Niemcy), Lantaaren (Holandia), Toihaus (Austria), Slava Polunin (Rosja). Występy AKHE były nagradzane na wielu festiwalach na całym świecie.
Źródło: Organizatorzy festiwalu