Ekspert: Rosja to państwo pirackie

Stosunki Polski z Unią Europejską śledzą nie tylko zachodnie media, ale również rosyjskie, które próbują przewidzieć ewentualne zbliżenie na linii Warszawa-Moskwa. O stosunkach polsko-rosyjskich w kontekście wojny hybrydowej i relacji z UE mówili w audycji Spojrzenie na wschód: Ernest Wyciszkiewicz szef Polsko-Rosyjskiego Centrum Dialogu i Porozumienia oraz Piotr Maciążek z Defence 24.

Kilka dni temu, jako pierwsza zaczęła snuć domysły rządowa Rossiskaja Gazieta, gdzie ukazał się artykuł o Polsce, która "jest zmęczona Europą". Jej autor napisał, że "w tle rozczarowania Zachodem procesy zachodzące w naszym kraju dają nadzieję na poprawę stosunków z Rosją". – Przede wszystkim jest to projekcja marzeń części rosyjskiej elity, natomiast zrozumienie procesu integracji jest w tamtych realiach bardzo płytkie – tłumaczył Ernest Wyciszkiewicz. - Unia Europejska w rosyjskiej percepcji jest małym koncertem mocarstw, w którym liczą się wielcy. W przypadku konfliktu, małych graczy można przyciągnąć na swoją stronę – dodał gość audycji.

Rosja wielokrotnie udowodniła, że potrafi wykorzystywać różne zadrażnienia między Brukselą a Warszawą oraz unijne działania przeciwko polskim władzom. W naszych wyobrażeniach Rosja jest często krajem który ma nieograniczone możliwości. Tymczasem jak przekonywał Piotr Maciążek jest to państwo pirackie, które wykorzystuje wszystkie słabe elementy przeciwnika do prowadzenie swojej polityki. - Często różne napięcia, które rodzą się pomiędzy Polską a Unią Europejską nie zostały wygenerowane przez Rosję, kraj ten bardzo je podsyca i wykorzystuje do własnej polityki zagranicznej – powiedział ekspert.

Jak zwrócił uwagę Piotr Maciążek chociaż rosyjskie zagrania wywołują wiele szumu medialnego, a niektórzy piszą nawet jak to Putin przejmuje Europę, to jednak jak widać efekty są umiarkowane. - Rosja dokłada wszelkich starań, aby wzmacniać swoje stronnictwa w Unii Europejskiej, a w skrajnie prawicowych partiach mówi się nawet o putinternie, na razie nic takiego się nie dzieje – powiedział analityk.

Zachęcamy do wysłuchania audycji: www.polskieradio.pl/

---

Gospodarzem audycji była Maria Przełomiec.
Polskie Radio 24/kawa
Spojrzenie na wschód w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje
Data emisji: 20.12.17
Godzina emisji: 15.35

Ta witryna używa plików cookie. Więcej informacji o używanych plikach cookie można znaleźć tutaj. Tak, akceptuję Nie, chcę dowiedzieć się więcej