Tekst kultury. Rzecz o animacji

Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia wraz z Muzeum Kinematografii zorganizowało w Łodzi pokaz animacji rosyjskich i polskich oraz debatę.

Debata o kondycji zmarginalizowanego przez fabułę rodzaju filmowego o ogromnych walorach artystycznych i długiej tradycji w polskiej i rosyjskiej kinematografii, czyli animacji. Dramaty z elementami absurdu, czarne komedie, ale też odwieczne tematy miłości, przyjaźni i zła. Jaka jest rola animacji we współczesnym kontekście kulturowym Rosji i Polski? Czy świat animacji to świat zamknięty, w którym królują inne formy niż w naszym świecie rzeczywistym? Czy jest to może popkulturowa opowieść zbudowana na codzienności?

Animację potraktowaliśmy również jako zjawisko zmienne, przekraczające w ostatnich latach ustalone kategorie estetyczne, rozwijające się również w obszarze internetu. Jaki jest dzisiejszy przemysł? Jakie są ambicje twórców, a jakie potrzeby publiczności? Gdzie i jak szukać nietypowych autorskich filmów, oraz czy państwo pomaga znaleźć drogę do widza?

W wydarzeniu wzięli udział: Marta Pajek, Piotr Kardas i Denis Wiren. Dyskusję poprowadził Krzysztof Jajko.

fot. Jakub Wiewiórski

GOŚCIE

PIOTR KARDAS – pomysłodawca i główny organizator Ogólnopolskiego Festiwalu Polskie Animacji O!PLA oraz projektów Animation Across Borders i O!PLA ACROSS THE BORDERS. Kurator i juror na festiwalach filmowych (Białoruś, Brazylia, Hiszpania, Niemcy, Polska, Rumunia, Serbia, Słowenia, Włochy), pomysłodawca i koordynator rozmaitych projektów kulturalno-artystycznych. W latach 2003 – 2008 studiował filmoznawstwo i nowe media w Instytucie Teorii Literatury, Teatru i Sztuk Audiowizualnych Uniwersytetu Łódzkiego.

MARTA PAJEK – niezależna autorka filmów animowanych. Jest absolwentką Wydziału Grafiki ASP w Krakowie, gdzie specjalizowała się w filmie animowanym w pracowni Jerzego Kuci. W ramach stypendium odbyła również staż w Turku Arts Academy w Finlandii, pod kierunkiem Priita Pärna. Zadebiutowała wielokrotnie nagradzanym filmem 'Snępowina'. Obecnie realizuje projekt w formie tryptyku animowanego 'Figury Niemożliwe i inne historie', we współpracy ze studiem Animoon. Mieszka i pracuje w Warszawie.

DENIS WIREN – absolwent filmoznawstwa na Wszechrosyjskim Państwowym Uniwersytecie Kinematografii im. S. Gierasimowa (VGIK). Najważniejszym obiektem jego zainteresowań jest sztuka Europy Środkowej, szczególnie Polski. Obronił doktorat pt. „Eksperymentalne tendencje w polskim kinie lat 70.”. W latach 2010-2015 pracował jako ekspert ds. filmu w Instytucie Polskim w Moskwie. Obecnie jest starszym pracownikiem naukowym w Państwowym Instytucie Sztuki w Moskwie, prowadzi dodatkowy kurs historii kina Europy Środkowej na Rosyjskim Państwowym Uniwersytecie Humanistycznym w Moskwie.

MONIKA CHYBOWICZ - absolwentka kulturoznawstwa Uniwersytetu Łódzkiego ze specjalizacją z teorii literatury i filmoznawstwa. Kustosz, kurator wystaw w Muzeum Kinematografii w Łodzi, gdzie zajmuje się filmem dokumentalnym i animacją ( realizowała m.in. jubileuszowe wystawy Studia Filmowego SEMAFOR jak i Studia Filmów Animowanych Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie). Kurator Festiwalu Mediów w Łodzi „Człowiek w Zagrożeniu”. Współpracowała z wieloma twórcami filmów animowanych jako scenarzysta ( m.in. z Tadeuszem Wilkoszem, Zbigniewem Koteckim, Stanisławem Lenartowiczem).

Ta witryna używa plików cookie. Więcej informacji o używanych plikach cookie można znaleźć tutaj. Tak, akceptuję Nie, chcę dowiedzieć się więcej