Kremlin Gate

Kreml inwestuje znaczne zasoby zarówno w propagandę zagraniczną, jak i krajową, by konsekwentnie wzmacniać własne narracje, czy to w odniesieniu do Ukrainy, Syrii, czy też Stanów Zjednoczonych. Podczas ubiegłorocznej kampanii prezydenckiej w USA celem było podważenie wiary w amerykański proces demokratyczny i dyskredytacja Hillary Clinton. Amerykańskie instytucje wywiadowcze wskazały na bezpośrednie rosyjskie ślady: rozpowszechnianie dezinformacji, kradzieże danych, sterowane przecieki i ataki hakerskie.

Kreml dążył do prezydentury Donalda Trumpa, ale nie doczekał się na razie ani zniesienia sankcji przez Stany Zjednoczone, ani uznania aneksji Krymu. Natomiast przyczynił się z pewnością do rosnącego zamieszania w Waszyngtonie, przez który przetacza się właśnie bezprecedensowa dyskusja na temat rosyjskiej ingerencji w życie polityczne USA i bezpośrednio w prace nowej administracji. Ostatnim aktem było zdymisjonowanie szefa FBI i ostentacyjnie przyjacielska wizyta ministra Ławrowa w Białym Domu.

Jakie wnioski wyciągnęła Moskwa z kampanii w USA? Jakie cele przyświecają Kremlowi dziś? Jak rosyjskie działania odbierane są za oceanem i oddziałują na sytuację obecnej administracji?  Czy mogą wpłynąć na jej politykę zagraniczną? To tylko kilka pytań, które poruszyliśmy podczas naszej debaty.

Zapraszamy do obejrzenia relacji z debaty:

fot. Andrzej Gałązka

NOTKI O GOŚCIACH

Pavel Luzin - historyk i politolog, ekspert w dziedzinie bezpieczeństwa oraz polityki zagranicznej Federacji Rosyjskiej. Jego analizy ukazują się m.in. na portalu analitycznym Intersection i Wikistrat, Inc (USA). W latach 2013-2014 asystent w Instytucie Gospodarki Światowej i Stosunków Międzynarodowych (IMEMO) Rosyjskiej Akademii Nauk. W latach 2012-2013 ekspert w „Security Index: A Russian Journal on International Security” wydawanym przez PIR Centre.

Bartosz Wiśniewski - kierownik Biura Badań i Analiz w Polskim Instytucie Spraw Międzynarodowych, analityk PISM w latach 2008-2013. Analityk rynku w United Oilfield Services, przedsiębiorstwie poszukiwań i wydobycia ropy naftowej i gazu ziemnego oraz specjalista w Biurze Radcy Handlowego USA w Warszawie, odpowiedzialny m.in. za sektor ropy i gazu oraz branżę lotniczą. Autor lub współautor raportów i artykułów poświęconych polityce zagranicznej i bezpieczeństwa USA, stosunkom polsko-amerykańskim, problematyce energetycznej. Publikował w prasie polskiej („Gazeta Wyborcza”, „Rzeczpospolita”, „Polska Zbrojna”, „Tygodnik Powszechny”, „Warsaw Business Journal”) i europejskiej („European Voice”, „Europolitics”).

Łukasz Walewski - dziennikarz Programu III Polskiego Radia, specjalizuje się w sprawach zagranicznych, nadawał korespondencje z kilkunastu krajów świata. Autor książek: "Przywitaj się z królową. Gafy, wpadki, faux-pas i inne historie" oraz "Czego królowa ci nie powie. Ambasadorowie". Wcześniej pracował w Radiu ZET, oraz odbył staże w TVN24 i hiszpańskim radiu Cadena SER.

Ta witryna używa plików cookie. Więcej informacji o używanych plikach cookie można znaleźć tutaj. Tak, akceptuję Nie, chcę dowiedzieć się więcej