Co, komu, ile? O korupcji w Rosji

Korupcja przenika w Rosji wszystkie sfery życia społecznego - od polityki przez biznes po życie codzienne. Wprawdzie władze od lat zapowiadają walkę z plagą nadużyć, ale wielu polityków i urzędników z zapałem oddaje się rozbudowie posiadłości ziemskich albo dbaniu o płynność finansową rajów podatkowych. Niczym mantra w dyskusji pojawia się hasło, że korupcja w Rosji ma charakter systemowy. Co to właściwie znaczy? Jak Rosjanie patrzą na to zjawisko? Czy rzeczywiście jest im wszystko jedno, bo w końcu "każdy kradnie", czy może po prostu zdają sobie sprawę, że przetrwanie i sukces zależą od adaptacji do obowiązujących zasad gry? Jak odczytywać ostatnie protesty oraz konsolidację ruchu antykorupcyjnego wokół lidera opozycji Aleksieja Nawalnego? Oto kilka pytań, na które spróbowaliśmy odpowiedzieć.


GOŚCIE
Grażyna Kopińska – ekspert programu Odpowiedzialne Państwo w Fundacji im. Stefana Batorego. Prowadziła program wspierania małych i średnich przedsiębiorstw w Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej, była konsultantem Ford Foundation na Europę Środkową, pełniła też funkcję członkini grupy antykorupcyjnej przy Banku Światowym oraz członkini Rady Zamówień Publicznych. Jest autorką opracowań branżowych poświęconych zwalczaniu korupcji oraz kwestiom przejrzystości finansów wyborczych i procesu stanowienia prawa.
Artiom Torczyński – działacz Fundacji Walki z Korupcją Aleksieja Nawalnego, prowadzący program Деньги (tł. Pieniądze) w telewizji Dożd, absolwent Moskiewskiego Instytutu Fizyki i Technologii oraz Rosyjskiej Akademii Gospodarki. Pracował w EvroSibEnergo, RAO JES Rosji i Federalnej Agencji Energii.
Dariusz Rosiak – dziennikarz radiowej Trójki od 2006 r., prowadzi program „Raport o stanie świata”. Nadawał z Afryki i USA. Zaczynał w Radio France Internationale w Paryżu, potem, przez całe lata 90. w BBC w Londynie. Pisał m.in. do „Życia Warszawy”, „Życia”, „Tygodnika Powszechnego”, „Architektury”. Po powrocie do Polski w 1999 r. był zastępcą red. nacz. w PAP, „Newsweeku”, „Forum”, szefem działu w „Przekroju”, stworzył i kierował tygodnikiem „Ozon”. Autor książki „Oblicza Wielkiej Brytanii”.

Ta witryna używa plików cookie. Więcej informacji o używanych plikach cookie można znaleźć tutaj. Tak, akceptuję Nie, chcę dowiedzieć się więcej