Historia - pole bitwy
- Jak Kreml wykorzystuje historię do realizacji bieżących celów politycznych?
- Jakie są główne mity założycielskie putinowskiej Rosji?
- Czym jest zjawisko „drugiej pamięci” w rosyjskim społeczeństwie?
Na te i inne pytania odpowiedzą analityczki Ośrodka Studiów Wschodnich Maria Domańska i Jadwiga Rogoża oraz dyrektor Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia Ernest Wyciszkiewicz. Rozmowę poprowadzi dziennikarz Piotr Pogorzelski.
Fundament rosyjskiej polityki historycznej stanowi sakralizacja zwycięstwa w wielkiej wojnie ojczyźnianej jako kluczowego wydarzenia w dziejach kraju, stanowiącego swego rodzaju mit założycielski epoki putinowskiej. Kult triumfu opiera się na propagowaniu idei rosyjskiego mesjanizmu, przemilczaniu lub zaprzeczaniu ciemnych kart historii ZSRR i usprawiedliwianiu terroru stalinowskiego. Na straży prawomyślności studiów nad historią stoi represyjny aparat państwa i przepisy kodeksu karnego, a niezależni badacze są coraz częściej prześladowani.
Choć większość obywateli wykazuje podatność na narrację historyczną Kremla, to w młodszych pokoleniach można zaobserwować proces odwrotny – zainteresowanie odsłanianiem tragicznych kart rodzimej przeszłości, badaniem losów nie tyle imperium, co własnego regionu, miasta, rodziny, mówieniem o kosztach budowy mocarstwa i wielkich zwycięstw. Działania te zyskały miano „drugiej pamięci”, w opozycji do heroicznej i państwocentrycznej „pierwszej pamięci”.
Przed spotkaniem zachęcamy do zapoznania się z raportami:
- Naprzód, w przeszłość! Rosyjska polityka historyczna w służbie „wiecznego” autorytaryzmu
- Obraz Polski w Rosji przez pryzmat sporów historycznych
- Wojna informacyjna i propaganda historyczna
GOŚCIE
Maria Domańska – od maja 2015 r. analityczka Ośrodka Studiów Wschodnich, zajmuje się badaniem polityki wewnętrznej w Rosji. Była dyplomatka, w latach 2006-2015 pracowała w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, w latach 2012-2015 kierowała Wydziałem Politycznym Ambasady RP w Moskwie.
Jadwiga Rogoża – analityczka Zespołu Rosyjskiego, w latach 2015-2018 – radca Ambasady RP w Moskwie, specjalizuje się w rosyjskich kwestiach politycznych, społecznych i kulturalnych, autorka m.in. "Katyń. Przewodnik szlakiem Zbrodni" (wraz z Maciejem Wyrwą) wydanego przez CRPDiP w 2019 r.
Ernest Wyciszkiewicz – politolog, od 2016 roku dyrektor Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia. Wcześniej zastępca dyrektora Centrum, a także koordynator programu ds. bezpieczeństwa energetycznego, zmian klimatu i prawa międzynarodowego w Polskim Instytucie Spraw Międzynarodowych. Autor wielu opracowań analitycznych, ekspertyz i artykułów z zakresu polityki energetycznej Federacji Rosyjskiej i Unii Europejskiej, relacji Unia Europejska-Rosja, polityki zagranicznej Federacji Rosyjskiej i międzynarodowych negocjacji klimatycznych.
Piotr Pogorzelski - dziennikarz Biełsatu po polsku, autor podcastu „Po prostu Wschód”.
offline
24 czerwca 2021 (czwartek) godz. 18:00
Marzyciele i Rzemieślnicy (Dom Braci Jabłkowskich)
ul. Bracka 25, Warszawa (III piętro)
RSVP kolakowska@cprdip.pl
online
Facebook CPRDiP i OSW
Spotkanie będzie tłumaczone na język rosyjski
Współorganizatorem dyskusji jest Ośrodek Studiów Wschodnich im. Marka Karpia
UWAGA
1. Ilość miejsc na sali będzie ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń na: kolakowska@cprdip.pl.
2. Podczas spotkania udostępniamy uczestnikom nie więcej miejsc na sali, niż jest to dozwolone. Prosimy o zajmowanie miejsc zgodnie z oznaczeniami, z zachowaniem wymaganych odstępów.
3. Udział w spotkaniu jest dopuszczalny pod warunkiem zakrywania ust i nosa. Prosimy o wzięcie ze sobą maseczki ochronnej.
4. Uczestników wpuszczamy na salę nie wcześniej niż 15 minut przed rozpoczęciem spotkania.
5. Uczestnicy zostaną poproszeni o podanie danych osobowych (adres e-mail lub numer telefonu) umożliwiających kontakt na wypadek wykrycia zakażenia wirusem SARS-CoV-2 wśród uczestników wydarzenia.
6. Przyjście na spotkanie jest jednoznaczne z oświadczeniem, że uczestnik nie jest objęty kwarantanną oraz że w ciągu ostatnich 10 dni:
- nie przebywał w krajach o zwiększonej zachorowalności na koronawirusa
- nie miał kontaktu z osobami, u których potwierdzono zakażenie koronawirusem
- nie występowały u niego objawy infekcji koronawirusem (gorączka, kaszel, biegunka, duszności, bóle mięśni i stawów itp.).
7. W przypadku wystąpienia niepokojących objawów zdrowotnych prosimy o nieprzychodzenie na spotkanie i pozostanie w domu i obejrzenie transmisji online.