ROSczytani. Otwarty Klub Literacki

W 2018 roku zapraszamy w fascynującą podróż do kraju Dostojewskiego i Gogola, gdzie literatura zawsze zajmowała wyjątkowe miejsce, a pisarzy nazywano władcami dusz. Chcemy wspólnie zagłębić się w rosyjską literaturę, jednak tym razem w tę współczesną. Razem z Wami odkryjemy o czym pisze się w Rosji po upadku ZSRS i jakie tematy są ważne zarówno dla czytelników, jak i dla pisarzy. Podczas czterech spotkań chcemy się razem z Wami przyjrzeć co o współczesnej Rosji mówi nam jej literatura, ale przede wszystkim co nam może powiedzieć o nas samych.

SPOTKANIE #1: ALEKSANDRA MARININA, 27 marca
SPOTKANIE #2: JEWGIENIJ WODOŁAZKIN, 14 maja
SPOTKANIE#3: GUZEL JACHINA
SPOTKANIE #4:

>>> Jeśli chcesz być członkiem naszego klubu, otrzymywać z wyprzedzeniem informacje o autorach i ich książkach, a także krótkie podsumowanie dyskusji wypełnij poniższy formularz. <<<

SPOTKANIE #2: ROSYJSKI UMBERTO ECO
Gość specjalny: JEWGIENIJ WODOŁAZKIN
Prowadzenie: Tomasz Stawiszyński
Kiedy: 14 maja 2018 r.

Spotkanie z pisarzem okrzykniętym "rosyjskim Umberto Eco". Porozmawialiśmy o powieści „Laur” -  o wierze i zwątpieniu, historii, Bogu i filozofii. Spotkanie poprowadził Tomasz Stawiszyński, filozof i publicysta związany z kwartalnikiem „Przekrój” oraz radiem TOK FM.

Jewgienij Wodołazkin urodził się w 1964 r. w Kijowie. W 1986 r. ukończył studia na Wydziale Filologicznym Kijowskiego Uniwersytetu Państwowego. Po obronie pracy doktorskiej rozpoczął pracę na Wydziale Staroruskiej Literatury w Instytucie Rosyjskiej Literatury (Domu Puszkina), którym kierował Dmitrij Lichaczow. Wydana w 2009 r. powieść „Sołowiow i Łarionow” została finalistą Nagrody im. Andrieja Biełego (2009) i nagrody „Balszaja Kniga” (2010). Kolejna powieść „Laur” (wydanie polskie 2015, tłum. Ewa Skórska) – zdobyła tę nagrodę w 2013 r. W 2016 r. jego kolejna książka „Awiator” otrzymała tę samą prestiżową nagrodę.

O KSIĄŻCE
Jaki jest związek literatury i historii? I dlaczego człowiek wiąże swoje życie z filozofią? Podczas spotkania wybierzemy się podróż od Północnej Rusi do Ziemi Świętej. „Laur” został przetłumaczony na ponad 20 języków i był  nagradzany na licznych konkursach. Ta powieść przyniosła autorowi największy rozgłos. Fabuła wydaje się prosta: historia średniowiecznego lekarza i uzdrowiciela, który w młodości popełnia grzech, a jego dalsza droga jest przepełniona skruchą i zadośćuczynieniem. „Laur” to jednak przede wszystkim nauka o Bogu i wierze w Boga, o czasie i o tym, że go nie ma, a także o miłości i samozaparciu. „Laur – powieść niehistoryczna” to bez wątpienia dobra literatura filozoficzna,  a napisać ją mógł jedynie specjalista od średniowiecznej Rusi. „Wszystko w życiu wraca i za każdy czyn prędzej czy później będziemy musieli odpowiedzieć” – pisze Jewgienij Wodołazkin.

SPOTKANIE #1: KOLACJA Z ZABÓJCĄ
Gość specjalny: ALEKSANDRA MARININA
Prowadzenie: Renata Kim
Kiedy: 27 marca 2018 r.

fot. Marcin Dławichowski

Aleksandra Marinina to najsłynniejsza i najpoczytniejsza rosyjska autorka kryminałów. W samej ojczyźnie sprzedała 50 milionów egzemplarzy swoich książek. Jej twórczość jest tłumaczona na ponad 30 języków, w tym koreański i chiński.

„Mój sukces nadszedł wyłącznie dlatego, że go nie oczekiwałam” – mówi Aleksandra Marinina. Urodziła się w 1957 roku we Lwowie, w rodzinie prawników. Przez blisko 20 lat pracowała w milicji prowadząc badania w zakresie kryminologii. Debiutanckie opowiadanie napisane w duecie z Aleksandrem Gorkim opublikowała w 1991 roku w  magazynie „Milicja”. Rok później wydała pierwszą powieść „Zbieg okoliczności”. To był początek jej najsławniejszego cyklu kryminalnego o Anastazji Kamieńskiej, analityczce moskiewskiej policji.

Spotkanie z carycą rosyjskiego kryminału we wtorek, 27 marca zainaugurowało działalność ROSczytanych – otwartego klubu literackiego. Wizyta autorki odbywała się kilka dni po polskiej premierze jej nowej książki „Sztuka śmierci” (Wydawnictwo Czwarta Strona). W tej powieści Anastazja Kamieńska i jej młody kolega, detektyw Anton Staszis prowadzą śledztwo w związku z napadem na reżysera i dyrektora teatru „Nowa Mostwa”. W toku śledztwa pojawia się wielu podejrzanych, wszyscy kłamią, a rozwikłanie zagadki tkwi w niepozornym zdarzeniu z przeszłości.

 

Ta witryna używa plików cookie. Więcej informacji o używanych plikach cookie można znaleźć tutaj. Tak, akceptuję Nie, chcę dowiedzieć się więcej