ROSczytani. Otwarty Klub Literacki
W 2018 roku zapraszamy w fascynującą podróż do kraju Dostojewskiego i Gogola, gdzie literatura zawsze zajmowała wyjątkowe miejsce, a pisarzy nazywano władcami dusz. Chcemy wspólnie zagłębić się w rosyjską literaturę, jednak tym razem w tę współczesną. Razem z Wami odkryjemy o czym pisze się w Rosji po upadku ZSRS i jakie tematy są ważne zarówno dla czytelników, jak i dla pisarzy. Podczas trzech spotkań chcemy się razem z Wami przyjrzeć co o współczesnej Rosji mówi nam jej literatura, ale przede wszystkim co nam może powiedzieć o nas samych.
SPOTKANIE #1: ALEKSANDRA MARININA, 27 marca
SPOTKANIE #2: JEWGIENIJ WODOŁAZKIN, 14 maja
SPOTKANIE#3: GUZEL JACHINA, 25 września
>>> Jeśli chcesz być członkiem naszego klubu, otrzymywać z wyprzedzeniem informacje o autorach i ich książkach, a także krótkie podsumowanie dyskusji wypełnij poniższy formularz. <<<
SPOTKANIE #3: IDEALIŚCI PRZECIW WŁADZY
Gość specjalny: GUZEL JACHINA
Prowadzenie: Agnieszka Sowińska
kiedy: 25 września 2018 (wtorek) godz. 19.00
gdzie: Big Book Cafe, ul. Dąbrowskiego 81, Warszawa | tramwaj: przystanek szpital MSW, metro: stacja Racławicka
języki dyskusji: polski i rosyjski (zapewniamy tłumaczenie symultaniczne)
RSVP: rosczytani@cprdip.pl
Zapraszamy na trzecie spotkanie Otwartego Klubu Literackiego. Z Guzel Jachiną, której głośna powieść ukazała się w Polsce przed rokiem. Porozmawiamy z autorką nie tylko o książce, którą przełożono już na kilkanaście języków, ale także o podejmowanych w niej tematach: o zderzeniu z machiną wielkiej władzy, kulturowym oporze i o totalitaryzmie opowiedzianym poprzez kobiece doświadczenie.
Powieść ta należy do tego rodzaju literatury, który, jak się zdawało, zniknął całkowicie wraz z rozpadem Związku Sowieckiego. Istniała plejada pisarzy dwóch kultur, którzy należeli do jednego z narodów imperium, ale pisali w języku rosyjskim. Fazil Iskander, Jurij Rytcheu, Anatolij Kim, Ołżas Sulejmenow, Czingiz Ajtmatow… Tradycje owej szkoły to głęboka znajomość materiału narodowego, miłość do własnego narodu, pełen godności i szacunku stosunek do ludzi innych kultur, subtelne korzystanie z folkloru. Wydawało się, że ów kierunek nie będzie miał kontynuacji, że to zaginiony ląd. Zdarzyło się jednak coś rzadkiego i radosnego – pojawił się nowy prozaik, młoda Tatarka Guzel Jachina, która w sposób naturalny zajęła miejsce w szeregu tamtych mistrzów.
Powieść „Zulejka otwiera oczy” to debiut wybitny. Posiada najważniejszą cechę prawdziwej literatury – trafia prosto do serca. Opowieść o losach głównej bohaterki, tatarskiej chłopki z czasów rozkułaczania, tchnie takimi autentyzmem, wiarygodnością i urokiem, jakie w ogromnym zalewie prozy ostatnich dziesięcioleci nie zdarzały się zbyt często.
O AUTORCE:
Guzel Jachina - rosyjska pisarka, Tatarka, urodzona w Kazaniu. Jej głośna debiutancka powieść "Zulejka otwiera oczy" wywołała w Rosji wielkie poruszenie, została wyróżniona m.in. nagrodami "Wielkiej księgi" oraz "Jasnej Polany". Studiowała języki obce, a także scenopisarstwo w instytucie filmowym.
SPOTKANIE #2: ROSYJSKI UMBERTO ECO
Gość specjalny: JEWGIENIJ WODOŁAZKIN
Prowadzenie: Tomasz Stawiszyński
Kiedy: 14 maja 2018 r.
Spotkanie z pisarzem okrzykniętym "rosyjskim Umberto Eco". Porozmawialiśmy o powieści „Laur” - o wierze i zwątpieniu, historii, Bogu i filozofii. Spotkanie poprowadził Tomasz Stawiszyński, filozof i publicysta związany z kwartalnikiem „Przekrój” oraz radiem TOK FM.
Jewgienij Wodołazkin urodził się w 1964 r. w Kijowie. W 1986 r. ukończył studia na Wydziale Filologicznym Kijowskiego Uniwersytetu Państwowego. Po obronie pracy doktorskiej rozpoczął pracę na Wydziale Staroruskiej Literatury w Instytucie Rosyjskiej Literatury (Domu Puszkina), którym kierował Dmitrij Lichaczow. Wydana w 2009 r. powieść „Sołowiow i Łarionow” została finalistą Nagrody im. Andrieja Biełego (2009) i nagrody „Balszaja Kniga” (2010). Kolejna powieść „Laur” (wydanie polskie 2015, tłum. Ewa Skórska) – zdobyła tę nagrodę w 2013 r. W 2016 r. jego kolejna książka „Awiator” otrzymała tę samą prestiżową nagrodę.
O KSIĄŻCE
Jaki jest związek literatury i historii? I dlaczego człowiek wiąże swoje życie z filozofią? Podczas spotkania wybierzemy się podróż od Północnej Rusi do Ziemi Świętej. „Laur” został przetłumaczony na ponad 20 języków i był nagradzany na licznych konkursach. Ta powieść przyniosła autorowi największy rozgłos. Fabuła wydaje się prosta: historia średniowiecznego lekarza i uzdrowiciela, który w młodości popełnia grzech, a jego dalsza droga jest przepełniona skruchą i zadośćuczynieniem. „Laur” to jednak przede wszystkim nauka o Bogu i wierze w Boga, o czasie i o tym, że go nie ma, a także o miłości i samozaparciu. „Laur – powieść niehistoryczna” to bez wątpienia dobra literatura filozoficzna, a napisać ją mógł jedynie specjalista od średniowiecznej Rusi. „Wszystko w życiu wraca i za każdy czyn prędzej czy później będziemy musieli odpowiedzieć” – pisze Jewgienij Wodołazkin.
SPOTKANIE #1: KOLACJA Z ZABÓJCĄ
Gość specjalny: ALEKSANDRA MARININA
Prowadzenie: Renata Kim
Kiedy: 27 marca 2018 r.
Aleksandra Marinina to najsłynniejsza i najpoczytniejsza rosyjska autorka kryminałów. W samej ojczyźnie sprzedała 50 milionów egzemplarzy swoich książek. Jej twórczość jest tłumaczona na ponad 30 języków, w tym koreański i chiński.
„Mój sukces nadszedł wyłącznie dlatego, że go nie oczekiwałam” – mówi Aleksandra Marinina. Urodziła się w 1957 roku we Lwowie, w rodzinie prawników. Przez blisko 20 lat pracowała w milicji prowadząc badania w zakresie kryminologii. Debiutanckie opowiadanie napisane w duecie z Aleksandrem Gorkim opublikowała w 1991 roku w magazynie „Milicja”. Rok później wydała pierwszą powieść „Zbieg okoliczności”. To był początek jej najsławniejszego cyklu kryminalnego o Anastazji Kamieńskiej, analityczce moskiewskiej policji.
Spotkanie z carycą rosyjskiego kryminału we wtorek, 27 marca zainaugurowało działalność ROSczytanych – otwartego klubu literackiego. Wizyta autorki odbywała się kilka dni po polskiej premierze jej nowej książki „Sztuka śmierci” (Wydawnictwo Czwarta Strona). W tej powieści Anastazja Kamieńska i jej młody kolega, detektyw Anton Staszis prowadzą śledztwo w związku z napadem na reżysera i dyrektora teatru „Nowa Mostwa”. W toku śledztwa pojawia się wielu podejrzanych, wszyscy kłamią, a rozwikłanie zagadki tkwi w niepozornym zdarzeniu z przeszłości.