Międzynarodowa Szkoła Letnia „Pamięć i prawo: perspektywa prawna w ocenach historycznych"

Podczas wykładów i seminariów w mazurskim Łękuku uczestnicy z Polski, Niemiec, Rosji i Ukrainy nabyli umiejętności pozwalające na skorzystanie z perspektywy prawnej w ocenach historycznych. Prawo międzynarodowe ukazane zostało jako narzędzie wspomagające pracę historyków, ułatwiające ocenę wydarzeń historycznych w sposób wyważony, a nie oparty na wzajemnie się wykluczających interpretacjach narodowych.

16 doktorantów, młodych pracowników naukowych, osób zaangażowanych w sprawy publiczne z Polski, Rosji, Niemiec i Ukrainy wzięło udział w międzynarodowej szkole letniej.

W trakcie zajęć, warsztatów i wykładów dr Andrij Portnow mówił m. in. o roli deklaracji i ustaw jako narzędzi polityki historycznej oraz o pojęciu "ludobójstwa", które często bywa nadużywane w polityce pamięci. Prof. Stefan Oeter omówił prawo do samostanowienia na przykładzie Kosowa i Kurdystanu, natomiast prof. Władysław Czapliński o prawie do terytorium. Wykład poświęcony rozliczaniu zbrodni totalitaryzmów przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka poprowadził prof. Ireneusz C. Kamiński, a dr Sławomir Dębski o prawie do samostanowienia w Europie Środkowo-Wschodniej w latach 1917-1921. Prof. Gieorgij Kasjanow i prof. Iwan Kuriłła - na przykładzie podręczników do historii - pokazali jak państwo może kształtować świadomość historyczną obywateli. Uczestnicy szkoły letniej obejrzeli także film "Śmierć i dziewczyna" w reżyserii Romana Polańskiego poprzedzony komentarzem dr. Łukasza Jasiny. 

Zajęcia pozwoliły nie tylko na wzbogacenie wiedzy uczestników szkoły, ale przede wszystkim na wymianę poglądów między nimi. Szkoła ułatwiła również nawiązanie osobistych kontaktów między utalentowanymi badaczami z czterech sąsiedzkich krajów, dzielących trudną historię.

Ta witryna używa plików cookie. Więcej informacji o używanych plikach cookie można znaleźć tutaj. Tak, akceptuję Nie, chcę dowiedzieć się więcej